Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji kotłów CO sklasyfikowanych w grupowaniu statystycznym pod symbolem PKWIU 28.22.12-00.Jednocześnie Spółka, prowadząc sprzedaż kotłów na rzecz osób fizycznych, dokonuje ich montaż


Autor: Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich

Sygnatura: PP/443-68/04

Hasła tematyczne: remonty, budownictwo mieszkaniowe, stawki podatku, roboty budowlano-montażowe, podatek od towarów i usług

Kategoria:

W związku z pismem złożonym w tut. organie podatkowym w dniu 08.11.2004r. w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) i n f o r m u j e, co następuje:

W swoim piśmie Spółka podnosi, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji kotłów CO sklasyfikowanych w grupowaniu statystycznym pod symbolem PKWIU 28.22.12-00.

Jednocześnie Spółka prowadząc sprzedaż kotłów na rzecz osób fizycznych, dokonuje ich montażu w obiektach budownictwa mieszkaniowego.Pytanie Spółki odnosi się do prawa stosowania stawki podatku VAT w wysokości 7% przy sprzedaży kotłów wraz z ich montażem w obiektach budownictwa mieszkaniowego.

Zgodnie z postanowieniami art.5, ust.1, pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535) cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem VAT podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług.

Stosownie natomiast do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa, zarówno towary, jak i usługi, identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej – art.2 pkt 6 i art.8 pkt 3 ustawy o VAT.

Przepis art.146 ust.1 pkt 2 lit.a cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje do dnia 31 grudnia 2007r. stosowanie stawki 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Jednocześnie ustawodawca przepisem art.146 ust.2 określa, iż przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, zgodnie z art.146, ust.3 ustawy o VAT, rozumie się:
– sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych;
– urządzenia i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę;
– urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Natomiast na materiały budowlane od 1 maja 2004r. obowiązuje stawka podstawowa o której mowa w art.41 ust.1 ustawy o VAT tj. stawka podatku w wysokości 22%.

Przy takim unormowaniu opodatkowania dostaw materiałów budowlanych, obiektów budownictwa mieszkaniowego i usług budowlanych opodatkowanie usługi jako całości (wraz z materiałami wykorzystanymi do wykonania tej usługi) i zastosowanie jednej stawki podatku VAT w wysokości obowiązującej dla świadczonej przez podatnika usługi uwarunkowane jest zakresem (zgodnie z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej) prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej oraz przedmiotem umowy zawartej z inwestorem.Tak jak przed 1 maja 2004r., tak i obecnie, o tym, czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja.

Zastosowanie przez podatnika jednej stawki podatkowej do całości usługi wraz z materiałami niezbędnymi do jej wykonania, uzależnione jest od konkretnych okoliczności, a mianowicie rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, jak również przedmiotu umowy. Ponadto w gestii podatnika jest prawidłowe określenie przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji) oraz prawidłowego jego opodatkowania.

Reasumując, tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje:
– jeżeli przedmiotem umowy Spółki z klientem będzie dostawa towaru, w analizowanym przypadku kotłów CO, wówczas będzie miała zastosowanie stawka podstawowa w wysokości 22%, zgodnie z art.41, ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług ;
– przy sprzedaży usługi montażu wraz z materiałem, tu: kotły CO, gdy świadczeniem głównym, z punktu widzenia nabywcy, będzie wykonanie usługi, a obrotem dla wykonawcy tych usług (przedmiotem opodatkowania) będzie wynagrodzenie od całości wykonanych robót, bez odrębnego rozliczenia zużytych materiałów, obowiązującą będzie stawka podatku VAT dla danej usługi. Z umowy zawartej ze zleceniodawcą powinno wynikać, czy usługa zostanie wykonana z dostarczonych przez wykonawcę materiałów. Należy wówczas wystawić jedną fakturę i w jednej pozycji wpisać pełną wartość wynikającą z kosztorysu. Nie należy dokonywać specyfikacji poszczególnych składników materiałów oraz robót budowlanych. W pozycji tej również towar jako integralny element całej usługi będzie objęty stawką obowiązującą dla danej usługi. Faktura winna zawierać określenie robót budowlanych, a ponadto wskazanie z jakim obiektem są one związane i stawkę podatku odnoszącą się do całości usługi;
– przy wykonywaniu usługi montażu przez podwykonawcę również będzie miała zastosowanie stawka obowiązująca przy wykonaniu usługi, jeżeli będzie to wynikać z umów, zawartych między zleceniodawcą usługi (producentem), a podwykonawcą robót budowlanych.

Jeżeli zawarta z klientem umowa o wykonanie usługi budowlanej przewiduje odrębne rozliczenie robocizny i zużycia materiałów, wówczas wyłączone z kosztorysu poszczególne elementy podlegają opodatkowaniu osobno, według stawek przewidzianych dla poszczególnych towarów i usług.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.