Autor: Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie
Sygnatura: US72/RPŁ/423-71/04/GK
Hasła tematyczne: koszty przejazdu, podróż służbowa (delegacja)
Kategoria:
W odpowiedzi na zapytanie z dnia 18 maja 2004 r. (data wpływu do Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie 24.05.2004 r.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stosownie do art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, iż zgodnie z art. 775 § 1 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) "Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się sidziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową".
Na podstawie delegacji zawartej w art. 775 § 2 w/w ustawy wydane zostało rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. z 2002 r. Nr 236, poz. 1990).
Zgodnie z §3 w/w rozporządzenia z tytułu podróży odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę pracownikowi przysługują diety oraz zwrot kosztów:
- przejazdów,
- noclegów,
- dojazdów środkami komunikacji miejscowej,
- innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.
Z definicji podróży służbowej – wynikającej z treści art. 77 5 §1 Ustawy Kodeks pracy wynika, że nie jest podróżą służbową regularne i systematyczne wykonywanie zadań w różnych miejscowościch i terminach, których wyboru dokonuje sam pracownik w ramach powierzonych mu obowiązków, wynikających z umowy o pracę. Celem podróży służbowej jest wykonanie zadania określonego odrębnie i o charakterze przejściowym (czasowym), które nie wynika wprost z umowy o pracę i ma być wykonane poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy, w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę w poleceniu wyjazdu służbowego.
W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie nie podziela stanowiska Spółki, iż kwoty otrzymane przez pracowników Spółki na pokrycie kosztów związanych z podróżą odbywaną regularnie i systematycznie w celu wykonywania zadań w różnych miejscowościach i terminach, których wyboru dokonuje sam pracownik w ramach powierzonych mu obowiązków wynikających z umowy o pracę podlegają zwolnieniu przedmiotowemu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16