Autor: Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty
Sygnatura: III-2-443-97/04/PJ
Hasła tematyczne: opodatkowanie, zwolnienia z podatku od towarów i usług, stawki podatku, sport, sędzia
Kategoria:
Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udzielam pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatków pośrednich w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku złożonym w tut. urzędzie w dniu 27.10.2004 r.:
Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że prowadzi On działalność gospodarczą, obejmującą prowadzenie kiosku prasowego, obsługę lottomatu gier losowych oraz sędziowanie zawodów sportowych i jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, o którym mowa powyżej, jak stanowi art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ww. ustawy. Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, za wyjątkiem usług elektronicznych.
Art. 15 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że podatnikami podatku od towarów i usług, są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Wykonywaną samodzielnie działalnością gospodarczą nie są natomiast, w myśl art. 15 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy, czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 – 8 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), jeżeli z tytułu wykonania tych czynności wykonujący jest związany ze zlecającym wykonanie czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonywanie czynności i wykonującym zlecane czynności, co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności. W przedstawionym przez Podatnika przypadku, nie istnieje między zlecającym a zleceniobiorcą stosunek prawny, o którym mowa powyżej, a zatem świadczenie usług polegających na sędziowaniu zawodów sportowych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej należy uznać za wykonywaną samodzielnie działalność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ww. ustawy. Pozycja nr 11 wskazanego załącznika dotyczy usług o symbolu PKWiU ex 92 – Usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielanie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem, przy czym w zakresie usług związanych ze sportem zastrzeżono (przypis nr 1), że zwolnienie od podatku od towarów i usług dotyczy wyłącznie usług związanych ze sportem, świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które pomimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług – w pozostałych przypadkach powyższe usługi podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
Podatnik wykonuje usługi sędziowania zawodów sportowych, które są sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 92.62.13-00.10 – Usługi indywidualnych sportowców, sędziów, trenerów prowadzone na własny rachunek. Z przedstawionego przez niego stanu faktycznego wynika, że świadczone usługi sędziowania zawodów sportowych nie spełniają warunku uprawniającego do stosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Przedmiotowe usługi nie zostały również objęte preferencyjnymi stawkami podatku VAT, a więc na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podlegają opodatkowaniu wg. stawki 22%.
Dodatkowo informuję, że do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności oraz prawidłowym zaklasyfikowaniem tych czynności do właściwych grupowań statystycznych obowiązany jest podatnik. Zainteresowany podmiot może zwrócić się o zaklasyfikowanie rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź. Właściwe sklasyfikowanie sprzedawanych towarów i usług wg PKWiU ma bowiem kluczowe znaczenie dla właściwego określenia stawki podatku VAT.
.
Powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę pytania i w przedstawionym stanie faktycznym.