Autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Wola
Sygnatura: US40/VAT/I/2063/2004/D.Sz.
Hasła tematyczne: odszkodowania, opodatkowanie
Kategoria:
Spółka otrzymała od Burmistrza Gminy przeniesienie pozwolenia na budowę budynku mieszkalno-usługowo-handlowo-biurowego na terenie działki położonej w Warszawie. Pierwotnie pozwolenie to zostało wydane Panu X.
Na podstawie zawartego porozumienia pomiędzy spółką a Panem X, Pan X przenosi na spółkę prawo do decyzji o pozwoleniu na budowę na w/w działce w zamian za przekazanie lokalu mieszkalnego apartamentu o wartości 1.000.000,00 zł,
Jednakże jak wynika z pisma do transakcji przekazania w/w apartamentu nie doszło i Pan X zażądał odszkodowania w kwocie 1.000.000,00 zł zgodnie z zawartym porozumieniem.
W związku z powyższym spółka występuje z zapytaniem czy przedmiotowe odszkodowanie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Ustalone pomiędzy stronami przedmiotowe odszkodowanie z tytułu niedoszłej transakcji przekazania w/w apartamentu , o czym mowa w piśmie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , bowiem czynność wypłaty odszkodowania z tytułu niedoszłej do skutku transakcji wynikającej z zawartego pomiędzy stronami porozumienia nie stanowi czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, ponieważ nie mieści się w katalogu czynności opodatkowanych wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535) .
Kwota wypłaconego odszkodowania z w/w tytułu nie jest również obrotem zdefiniowanym w przepisie zawartym w art. 29 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług , który stanowi, że podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 -22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.