Czy dochody uzyskane przez podatnika w 2003r. z tytułu umowy o pracę przy realizacji pro-jektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej będą korzystały ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatk


Autor: Izba Skarbowa w Gdańsku

Sygnatura: BI/005/0621/04

Hasła tematyczne: dochody wolne od podatku

Kategoria:

Stan faktyczny :

Podatnik w 2003r. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę przez spółkę akcyjną przy realizacji projektu współfinasowanego ze środków Unii Europejskiej. Z tytułu osiągniętych docho-dów pracodawca potrącił mu podatek dochodowy.

Ocena prawna stanu faktycznego :

Wśród dochodów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o po-datku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.) wolne od podatku są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych in-stytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Aby więc w 2003r. skorzystać ze zwolnienia dochodów od podatku na podstawie powyższego przepisu muszą być spełnione łącznie dwie przesłanki :

  • środki finansowe muszą pochodzić od rządów państw obcych, instytucji finansowych itd.
  • podatnik musi bezpośrednio realizować cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

    Z przedstawionego stanu prawnego wynika więc, że ze zwolnienia korzysta nie tylko osoba, która otrzymała środki pomocowe bezpośrednio od rządu państwa obcego czy organizacji między-narodowej albo międzynarodowej instytucji finansowej, ale także ta, która otrzymała je za pośred-nictwem instytucji uprawnionej do ich rozdzielania.

    Warunkiem zwolnienia jest, by podatnik bezpośrednio realizował cel programu finansowa-nego z bezzwrotnej pomocy. Oznacza to, że bez potrącania podatku (zaliczki na podatek) otrzymy-wać będą wynagrodzenia pracownicy, a także zleceniobiorcy czy osoby zaangażowane na podstawie umowy o dzieło, jeśli wynagrodzenia te są finansowane przez pracodawcę, zleceniodawcę ze środ-ków pomocowych, a oni bezpośrednio realizują program objęty pomocą.

    Zwolnienie nie dotyczy jednak dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem. Ograniczenie to oznacza, że nie korzystają ze zwolnienia tzw. podwykonawcy, tzn. osoby działające przy realizacji tych prac we własnym imieniu i na własny rachunek.

    Reasumując z przedstawionego stanu faktycznego oraz załączonych materiałów wynika, że podmiotem upoważnionym do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy z Unii Europejskiej była w tym przypadku Generalna Dyrekcja Dróg Publicznych, która zawarła kontrakt na wykonanie prac w ramach projektu finansowanego z tej pomocy ze spółką akcyjną jako wykonawcą projektu (bene-ficjentem – korzystającym). Podatnik natomiast był etatowym pracownikiem tej spółki zatrudnionym przy realizacji kontraktu współfinansowanego ze środków unijnych. Zatem jeśli uzyskiwane przez podatnika dochody były związane z bezpośrednią realizacją w ramach stosunku pracy celu pro-gramu finansowanego ze środków pomocowych – wówczas otrzymywane przez niego wynagro-dzenia w części pochodzącej z tych środków będą korzystały – na podstawie wyżej powołanych przepisów – ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.