Autor: Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście
Sygnatura: III-2/446-1661/04/AN/
Hasła tematyczne: stawki podatku, odliczenie podatku od towarów i usług, zakład budżetowy
Kategoria:
W odpowiedzi na pismo złożone w dniu 9 sierpnia 2004 r., o znaku WBG/FK- 311/32/472/2004, w sprawie interpretacji przepisów podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź Śródmieście na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia, co następuje.
Przedmiotem pytania zawartego w wyżej wymienionym piśmie Podatnika jestrozliczenie podatku VAT pomiędzy podmiotami wchodzącymi w skład konsorcjum, w szczególności, gdy zamawiającym jest jednostka budżetowa, wykonawcą zakład budżetowy, a pozostałymi wykonawcami działającymi w ramach konsorcjum są spółki prawa handlowego. Spółki wystawiają na rzecz Podatnika faktury VAT za usługi geodezyjne opodatkowane stawką 22 %. Podatnik wystawia jednostce budżetowej fakturę VAT dokumentującą usługi geodezyjne jako zwolnione od podatku VAT na podstawie § 8 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Podatek naliczony wynikający z faktur otrzymanych przez Podatnika z tytułu nabycia usług geodezyjnych nie podlega odliczeniu od podatku należnego jako związany ze sprzedażą zwolnioną. Podatnik prosi o informację, czy przedstawiony sposób wzajemnych rozliczeń pomiędzy podmiotami działającymi w ramach konsorcjum jest prawidłowy w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) oraz aktów wykonawczych do tej ustawy.
Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej w dalszej części ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Podatnikami w rozumieniu art. 15 ustawy są spółki prawa handlowego, zakłady budżetowe i jednostki budżetowe. Czynności wykonywane przez podatników podatku VAT, co do zasady, podlegają opodatkowaniu stawką podstawową w wysokości 22 % określoną w art. 41 ust. 1 ustawy. Usługi mogą być zwolnione od podatku VAT lub opodatkowane stawkami obniżonymi, jeżeli to zwolnienie lub opodatkowanie stawką obniżoną będzie wynikało wprost z przepisów ustawy lub przepisów wykonawczych.
W myśl przepisu § 8 ust. 1 pkt 14 w/cyt. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. zwalnia się od podatku usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy oraz usług komunikacji miejskiej.
Usługi wykonywane przez spółki prawa handlowego na rzecz jednostek budżetowych i zakładów budżetowych nie korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie wyżej powołanego przepisu § 8 ust. 1 pkt 14 w/cyt. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r., zatem podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT uzależnioną od symbolu PKWiU świadczonych usług.
Stosownie do treści art.86 ust.1 ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny i powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić co następuje.
Usługi świadczone przez zakład budżetowy na rzecz jednostki budżetowej, z wyjątkiem:
- usług w zakresie rozprowadzania wody oznaczonych symbolem PKWiU 41.00.2, wymienionych w poz.138 załącznika nr 3 do ustawy,
- usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych oznaczonych symbolem PKWiU 90.0,
- usług komunikacji miejskiej,
są zwolnione od podatku VAT na podstawie § 8 ust. 1 pkt 14 w/cyt. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r.
Zakładowi budżetowemu nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, jeżeli nabyte usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku VAT. Zakład budżetowy nie nabywa prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku, gdy nabyte usługi nie są związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.