Autor: Izba Skarbowa w Gdańsku
Sygnatura: PI/005-717/04/CIP/01
Hasła tematyczne: stawki podatku, usługi transportu międzynarodowego, fakturowanie
Kategoria:
Stan faktyczny
Firma z Unii Europejskiej posługująca się numerem NIP UE zleciła Podatnikowi wykonanie usługi transportu międzynarodowego na trasie Polska – Litwa – Łotwa – Rosja.
Trasa przewozu została udokumentowana międzynarodowym listem przewozowym CMR i dowodem odprawy celnej wywozowej (JD SAD) w Polsce.
Ocena prawna stanu faktycznego
Ustawa o podatku od towarów i usług w sposób odrębny reguluje opodatkowanie usług transportu towarów świadczonych na terytorium kraju oraz transgranicznych usług transportu towarów (transport międzynarodowy i wewnątrzwspólnotowy transport towarów).
Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy usługi transportu są opodatkowane co do zasady w miejscu, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości.
Przepis ten nie dotyczy określenia miejsca świadczenia usług transportowych towarów pomiędzy państwami członkowskimi Wspólnoty (tzw. transport wewnątrzwspólnotowy). W przypadku bowiem takich usług szczególne zasady ustalania miejsca świadczenia zostały określone w art. 28 ustawy o VAT.
Art. 83 ust. 3 pkt 1 ustawy definiuje pojęcie transportu międzynarodowego jako przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:
- z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,
- z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,
- z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),
- z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.
Zgodnie z powyższą definicją za transport międzynarodowy uważa się transport, który rozpoczyna się w Polsce i kończy w kraju spoza UE, rozpoczyna się w kraju spoza UE i kończy w Polsce oraz, który rozpoczyna się i kończy w krajach spoza UE, jeżeli transport w części przebiega przez Polskę lub zaczyna w kraju UE i kończy poza UE, albo też zaczyna poza UE i kończy w kraju UE, gdy trasa w pewnym odcinku przebiega przez Polskę.
Zgodnie z przedstawionym przez Podatnika stanem faktycznym, Podatnik wykonuje usługi transportu na trasie Polska – Litwa – Łotwa – Rosja, a zatem usługi spełniające definicję usług transportu międzynarodowego.
Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy do usług transportu międzynarodowego stosuje się stawkę podatku w wysokości 0%.
Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 w zw. z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy w przedmiotowym stanie faktycznym, podatnik ma prawo do zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT 0% jedynie do usług transportu towarów wykonanych na odcinku krajowym, pod warunkiem posiadania dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 ustawy.
Jednocześnie należy zaznaczyć, że mimo iż w pozostałym zakresie usługa transportowa nie będzie opodatkowana w Polsce to świadczenie ww. usługi daje zarejestrowanemu podatnikowi podatku od towarów i usług – zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy – prawo do odliczenia podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.