Autor: Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty
Sygnatura: I USB III/436/180/04/kk
Hasła tematyczne: prawo do odliczenia, podatek naliczony, samochód ciężarowy, homologacja, podatek
Kategoria:
W odpowiedzi na pismo złożone w dniu 29 października 2004r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji dotyczącej kwestii odliczenia kwoty podatku od towarów i usług zawartego w cenie nabywanego paliwa silnikowego, wykorzystywanego do napędu samochodu, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź – Bałuty działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia:
Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5.
W powołanym powyżej art. 86 ust. 3 ustawy mowa jest o samochodach osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru: DŁ = 357 kg + n x 68 kg gdzie: DŁ – oznacza dopuszczalną ładowność, n – oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.
Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc ( siedzeń), o których mowa w ust. 3 – w myśl art. 86 ust. 5 ustawy – określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.
Obowiązek uzyskania wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji został wprowadzony dnia 1 stycznia 1984r. na podstawie art. 55 ustawy z dnia 1 lutego 1983r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35).
Od 1984r. producent lub importer nowych pojazdów obowiązany był dołączyć do sprzedawanych pojazdów wyciąg ze świadectwa homologacji lub odpis decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania tego świadectwa, będące dla organu rejestrującego źródłem informacji o jego danych technicznych.
Z przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji lub decyzji zwalniającej wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność samochodu jest wyższa niż określona ww. wzorem określonym w art. 86 ust. 3 ustawy.
Powyższe dokumenty są przechowywane w Ministerstwie Infrastruktury oraz przez podmiot – producenta, importera dla którego zostały wydane.
W odniesieniu do pojazdów, których dopuszczalna ładowność ustalona na podstawie danych zawartych w ww. dokumentach jest równa lub większa niż dopuszczalna ładowność obliczona według wzoru zawartego w ww. art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r., podatnikom przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliw silnikowych wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, na zasadach ogólnych określonych w ww. ustawie o podatku od towarów i usług.
Przepis art. 88 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004r. dotyczący braku możliwości odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie nabywanych paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy nie ma zastosowania do pojazdów, jeżeli z danych technicznych dla danego typu pojazdu wynika, iż posiadają kryteria konstrukcyjne samochodów ciężarowych przeznaczonych wyłącznie do przewozu ładunków
W przypadku użytkowania zatem samochodu ciężarowego, który w konkretnym stanie faktycznym u danego podatnika bezspornie konstrukcyjnie przeznaczony jest wyłącznie do przewozu towarów, nie ma zastosowania ww. art. 88 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług
Jeżeli zatem z konstrukcji posiadanego przez Pana samochodu marki Mercedes Atego wynika, że jest on przeznaczony wyłącznie do przewozu towarów, to przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku na ogólnych zasadach określonych w ww. ustawie o podatku od towarów i usług.