Zarząd Koła zmierza zorganizować bal charytatywny. Cały dochód przeznaczy na działalność stautową tj. edukację, rechabilitację i opiekę świadczoną na rzecz osób głębiej niepełnosprawnych intelektualnie i ze sprzężeniem. Konkretny cel r


Autor: Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim

Sygnatura: PD/423-4/2004

Hasła tematyczne: zwolnienia przedmiotowe, działalność statutowa

Kategoria:

Z treści złożonego w dniu 09.11.2004 r. zapytania wynika, że Stowarzyszenie prowadzi działalność statutową, którego celem statutowym jest działalność edukacyjna, rehabilitacyjna i opiekuńcza na rzecz osób głębiej niepełnosprawnych intelektualnie i ze sprzężeniem. Zarząd Koła zamierza zorganizować bal charytatywny. Cały dochód z imprezy zostanie przeznaczony na rozbudowę Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego-Wychowawczego i Warsztatu Terapii Zajęciowej, celem poprawy warunków do prowadzenia zadań. Rozbudowa prowadzona jest w ramach dotacji udzielonej przez Marszałka Województwa. Warunkiem uzyskania dotacji jest posiadanie wkładu własnego. Pozyskiwanie środków jest między innymi działalnością statutową Koła. Pytanie dotyczy, czy od uzyskanego dochodu w ramach organizowanego balu charytatywnego Koło winno odprowadzić podatek dochodowy.Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż uzyskany dochód w całości przeznaczony na cele statutowe, nie powinien podlegać opodatkowaniu.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz przepisy prawa podatkowego obowiązujące w roku 2004 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lub. uprzejmie informuje, iż zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz.654 ze zm.) wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i iseci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego – w części przeznaczonej na te cele.

Zwolnienie zawarte w tym przepisie jest zwolnieniem warunkowym. Dla skorzystania z tego zwolnienia podatnik musi spełnić dwa warunki:jego celem musi być działalność wymieniona w tym przepisie, przy czym statut może przewidzieć również inne cele działalności,uzyskane dochody muszą być przeznaczone wyłącznie na cele tej preferowanej przez ustawodawcę działalności statutowej.Stosownie do art. 17 ust. 1b cytowanej wyżej ustawy zwolnienie dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i – bez względu na termin – wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.

Przedmiotowe zwolnienie nie dotyczy dochodów uzyskanych z działalności wymienionej w art. 17 ust. 1a pkt 1 i 1a oraz dochodów, które bez względu na czas ich osiągnięcia zostały wydatkowane na inne cele niż wymienione w powołanym wyżej przepisie.Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, iż zastosowanie do Koła zwolnienia przedmiotowego zależy więc nie tylko od przeznaczenia osiągniętego dochodu na preferowane ustawą cele statutowe, ale także od faktycznego wydatkowania go na te cele. Użyte przez ustawodawcę w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy sformułowanie – w części przeznaczonej na te cele – oznacza, że jeżeli statut będzie przewidywał również realizację innych celów, niż wymienione w tym przepisie, to przeznaczenie dochodów podatnika na realizację tych – innych celów -, nie będzie stanowiło podstawy do zwolnienia od podatku przeznaczonego na nie dochodu. Wydatkowanie zatem części dochodu na inne cele lub na nabycie środka trwałego nie służącego bezpośrednio realizacji celów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, nie może być objęte przedmiotowym zwolnieniem. Biorąc pod uwagę powołane regulacje prawne oraz przedstawiony w piśmie stan faktyczny należy stwierdzić, że stanowisko w nim zawarte jest prawidłowe.