Autor: Urząd Skarbowy w Olkuszu
Sygnatura: PP-HW-443-03-01-04
Hasła tematyczne: przewóz osób, przewóz, przewóz międzynarodowy
Kategoria:
Zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) w związku z prośbą o udzielenie odpowiedzi na niżej wymienione pytania:
1) Jaką stawkę VAT należy stosować dla usługi transportu osób w ruchu okazjonalnym przy zarobkowym przewozie osób autokarami zarejestrowanymi w Polsce wykonującymi usługi poza terytorium naszego kraju w krajach członkowskich UE.
2) Jak należy rozliczać podatek VAT w poszczególnych krajach członkowskich, do kogo się zwrócić o nadanie nr identyfikacji podatkowej i jaki jest sposób rozliczenia3)Czy wystawiona przez nas faktura VAT ma być podzielona na odcinki wg krajów przejazdu z zachowaniem przejechanych kilometrów i rozliczona według stawki otrzymanej od zleceniodawcy. Jeżeli tak, to czy kwota umieszczona na naszej fakturze ma być kwotą netto czy może brutto , co wpisać w rubryce stawka VAT i jakiego symbolu SWW/KWiU użyć.4)Czy poniesione przez nas koszty w krajach UE mają być rozliczone w kwocie netto czy brutto. Urząd Skarbowy w Olkuszu informuje :
Dla wewnątrzwspólnotowego transportu osób nie przewidziano w ustawie szczególnych zasad opodatkowania, oprócz wskazania w art. 83 ust. 1 pkt. 23 i ust. 3 pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), że usługi te, z wyjątkiem realizowanych środkami transportu drogowego – opodatkowane są stawką 0%
– Określenie miejsca opodatkowania tych usług odbywa się przy uwzględnieniu zasady wynikającej z art. 27 ust. 2 pkt. 2 ustawy jw., zgodnie z którą w przypadku świadczenia usług transportowych (pomiędzy krajami UE) miejscem świadczenia usług (opodatkowania) jest miejsce, gdzie odbywa się transport.
– Zasada ta wymaga, aby przewoźnik transportujący osoby opodatkował tę usługę w każdym z krajów Wspólnoty, przez który przejeżdża – z uwzględnieniem pokonanych w tych krajach odległości (kilometrów) oraz obowiązujących stawek podatkowych. Nie ma przy tym znaczenia czas w jakim realizowana jest usługa na terytorium kraju.
Zgodnie z załącznikiem nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), poz. 144 – usługi pasażerskiego transportu lądowego pozostałe – wykonywane na terenie Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowane są według stawki VAT 7%
– Dołączony przez państwa wniosek, który otrzymaliście z Niemieckiego Organu Skarbowego zawiera informacje jak powinien być rozliczony podatek na terytorium tego kraju i jakie formalności powinny być przez Was spełnione, aby dokonać tego w sposób prawidłowy.
– Art. 86 ust. 8 ustawy jw. stanowi, iż Podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą :
1) dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami;
2)czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3-7
Przy rozliczaniu kosztów należy stosować ww. Przepis.