W jakim terminie należy rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży usług przy zastosowaniu kasy rejestrującej


Autor: Urząd Skarbowy w Ciechanowie

Sygnatura: US-3-PP/4430-45/04

Hasła tematyczne: ewidencja sprzedaży, kasa rejestrująca

Kategoria:

Z treści pisma z dnia 05.10.2004r. wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług remontowo – budowlanych. Do końca sierpnia bieżącego roku osiągnięto łączny obrót w wysokości 46.134,00 zł., przy czym obrót ten był w całości związany ze sprzedażą usług dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Każda sprzedaż usługi została udokumentowana fakturą VAT, a liczba wszystkich wykonywanych usług wynosi w granicach do 15 faktur rocznie dla około 10 odbiorców.

W myśl art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Ustęp 7 pkt 3 powyższego artykułu stanowi, że Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia może zwolnić na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku, o którym mowa w ust. 1, ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotu.

Na mocy przepisu przejściowego (art. 165 w/w ustawy o podatku VAT) ustawodawca zapewnił ciągłość funkcjonowania przepisów wykonawczych dotyczących kas rejestrujących, które były wydane na podstawie art. 29 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem, do czasu wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 111 ust. 7 i 9 zachowują moc przepisy dotychczasowe wydane na podstawie art. 29 ust. 3 i 4 ustawy.

Zgodnie z par. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971 ze zm.) zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2004r. – czynności wymienione w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

Pod poz. 48 tegoż załącznika (wykaz czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania) określono "świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych, o ile łącznie zostaną spełnione warunki:1) każda sprzedaż usługi dokonana przez podatnika jest dokumentowana fakturą, w której zawarte są m. in. dane identyfikujące odbiorcę oraz jego podpis,2) liczba wszystkich dokonanych operacji sprzedaży usług, o których mowa w pkt 1, w 2002r. nie przekroczyła 50, przy czym liczba odbiorców tych usług w tym okresie była mniejsza niż 20".

Zwolnienie to dotyczy również podatników rozpoczynających w 2003r. lub 2004r. wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu, jeżeli do końca roku 2003 lub 2004 spełnią oni warunki, o których mowa w poz. 48 załącznika, z tym że w przypadku podatników rozpoczynających ykonywanie czynności w drugiej połowie 2003r. lub 2004r., jeżeli liczba operacji sprzedaży tych usług do końca roku nie przekroczy odpowiednio 25, a liczba odbiorców tych usług – 10.

Zwolnienie czynności wymienionych w pozycji 48 nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług przed dniem 1 stycznia 2003r.

Uwzględniając powyższe, jeżeli przedstawiony w piśmie stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ciechanowie stwierdza, że usługi remontowo – budowlane świadczone przez podatnika do dnia 31 grudnia 2004r. są zwolnione z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej.