Autor: Urząd Skarbowy w Nysie
Sygnatura: PDI/423-5/04
Hasła tematyczne: sprzedaż, komunalizacja, koszty uzyskania przychodów, podatek dochodowy od osób prawnych, usługi
Kategoria:
W odpowiedzi na zapytanie Spółki zawarte w piśmie z dnia 26 października 2004 r. w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego sposobu rozliczania kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży usług komunalnych tj. rozprowadzania wody, gospodarowania ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie działając na podstawie art. 14 a, § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami ) udziela pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
Zgodnie z art. 12 ust. 3g pkt 3 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 54 , poz. 654 ze zmianami ) w przypadku usług rozprowadzania wody , gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów , przychód występuje w terminie płatności określonym na fakturze wystawionej przez dostawcę wody.
Dla określenia kosztów podstawowe znaczenie mają przepisy art. 15 ust. 1 w związku z art. 16 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych , które określają istotę kosztów generalnie jako wydatków poniesionych w celu uzyskania przychodów , z wyłączeniem wydatków wskazanych w art. 16 ust. 1.
Tak określone koszty podatkowe powinny być następnie przyporządkowane do odpowiedniego roku podatkowego zgodnie z art. 15 ust. 4 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych . Przyjmuje on zasadę , iż koszty podatkowe są rozliczane w roku podatkowym , w którym został uzyskany przychód związany z tymi kosztami.
Interpretując przepis art. 15 ust. 4 ustawy w pierwszej jego części , stwierdza się , że koszty uzyskania przychodów potrącane są tylko w roku podatkowym którego dotyczą , a w drugiej części tego przepisu ustawodawca dodaje , że potrącane w danym roku podatkowym są także koszty dotyczące przychodów tego roku podatkowego . To rozróżnienie kosztów w art. 15 ust. 4 ustawy , na koszty dotyczące roku podatkowego oraz następnie zaliczenie do kategorii kosztów , również kosztów dotyczących przychodów roku podatkowego ma praktyczne uzasadnienie . Często bowiem związek między poniesionymi wydatkami , a uzyskiwanymi przychodami jest na tyle pośredni , że nie sposób jest określić , czy i w jakim stopniu dany wydatek dotyczy akurat tych , a nie innych przychodów uzyskanych w tym , a nie w innym miesiącu , bądź roku podatkowym. Dlatego też , dokonując interpretacji tego przepisu ustawy należy wskazać na potrzebę pogrupowania kosztów uzyskania przychodów na :
1. koszty, które w sposób bezpośredni , przypisać można do określonego przychodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym ; koszty te podlegają uwzględnieniu w tym roku podatkowym , w którym wzmiankowany przychód został lub zostanie przez podatnika uzyskany , oraz
2. na koszty , których nie można bezpośrednio i funkcjonalnie przypisać do określonego przychodu uzyskiwanego przez podatnika , a które zarazem w sposób bezpośredni przypisać można do określonego okresu ( roku podatkowego ) działalności podatnika ; te z kolei koszty podlegają uwzględnieniu w roku , którego dotyczą.
O ile więc jest to możliwe i da się powiązać koszt z przychodem , to koszty poniesione w ciągu roku podatkowego ( bez względu na miesiąc , w którym zostały poniesione ) powinny być przyporządkowane do roku , w którym wystąpił przychód.
Jedynie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów , których nie można przyporządkować do konkretnego przychodu , zgodnie z art. 15 ust. 4 ostatecznie mogą być rozliczone w roku ich poniesienia.
Należy również zauważyć , że aczkolwiek rozliczenie kosztów i przychodów ( art. 15 ust. 4 ) oraz ustalenie dochodu ( art. 7 ust. 2 ) odnosi się do roku podatkowego , to jednak należy mieć na uwadze przepis art. 25 ust. 1 . Zgodnie z nim , podatnik m.in. powinien co miesiąc :
. składać deklarację o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku , oraz
. odprowadzać zaliczkę na podatek w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.
Niezależnie więc od konieczności przyporządkowania przychodów i kosztów do właściwego okresu podatkowego , oznacza to również obowiązek przyporządkowania przez Spółkę przychodów , a w konsekwencji i kosztów do odpowiedniego miesiąca roku podatkowego.
W związku z powyższym Spółka koszty związane z usługami komunalnymi tj. rozprowadzaniem wody, gospodarowaniem ściekami oraz wywozem i unieszkodliwianiem odpadów powinna podzielić na koszty , które pozostają w bezpośrednim związku przyczynowo-skutkowym z przychodami tego samego okresu sprawozdawczego , zaś stałe koszty funkcjonowania podatnika – jako nie pozostające w bezpośrednim związku z przychodami – powinny być rozpoznawane dla celów podatkowych w momencie ich poniesienia.
Przepisy prawa podatkowego nie regulują proporcjonalności przyporządkowywania kosztów do przychodów określonego okresu podatkowego , a więc sposób zaliczania kosztów leży w gestii Spółki.