Czy podatek naliczony, który odliczyliśmy od poniesionych usług na inwestycję winniśmy na koniec 2004 r. zwrócić od tej części garaży, na które ustanowienie spóldzielczych własnosciowych praw odbedzie się w roku nastepnym


Autor: Urząd Skarbowy w Oleśnie

Sygnatura: PP-443/42/JK/04

Hasła tematyczne: wkład budowlany, odliczenie podatku od towarów i usług

Kategoria:

W odpowiedzi na pismo z dnia 22.09.2004r. /data wpływu 28.09.2004r./ działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm./ w sprawie wyjaśnienia, czy podatek naliczony, który odliczyliśmy od poniesionych usług na inwestycję winniśmy na koniec 2004r. zwrócić od tej części garaży, na które ustanowienie spółdzielczych własnościowych praw odbędzie się w roku następnymNaczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie informuje, że:- Ze złożonego pisma wynika, że Spółdzielnia Mieszkaniowa jest w trakcie realizacji inwestycji w zakresie budowy garaży, na których po zakończeniu inwestycji zostanie ustanowione spółdzielcze własnościowe prawo do garaży. Od 01.05.2004r. od wyfakturowanych usług na realizację powyższej inwestycji odliczany jest podatek VAT w wysokości 22%. Od miesiąca lipca 2004r. z osobami, które wyrażą chęć nabycia garażu zawierane są umowy o budowę garażu i ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do garażu. Osoby te wnoszą zaliczki na poczet wkładu budowlanego, od których odprowadzany jest podatek należny VAT w wysokości 22%.Członkowie spółdzielni, którzy wniosą pełny wkład budowlany na koniec roku 2004 otrzymają przydział o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do garażu. Na pozostałe garaże ustanowienie spółdzielczych praw nastąpi w następnym roku.- Według art. 86 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/ w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Obowiązek podatkowy od przedmiotowej dostawy został określony w art. 19 ust. 13 pkt 10 w/w ustawy o VAT i powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, lub wydania, albo przeniesienia własności lokalu lub własności domów jednorodzinnych w przypadku czynności m. in. ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia na rzecz członka spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub ustanowienia na rzecz członka odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu lub przeniesienia własności lokalu w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych.W przypadku czynności, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 10, jako kwotę należną czyli obrót, przyjmuje się wartość należnego wkładu budowlanego albo wkładu mieszkaniowego, pomniejszoną o kwotę należnego podatku. W przypadku gdy część wkładu budowlanego lub mieszkaniowego została sfinansowana z zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową kredytu na sfinansowanie kosztów budowy, podstawę opodatkowania powiększa się o kwotę kredytu w części przypadającej na dany lokal. Do podstawy opodatkowania wlicza się również inne opłaty wnoszone przez członków spółdzielni, które nie są wkładami budowlanymi lub mieszkaniowymi, wynikające z uczestniczenia członków spółdzielni w zobowiązaniach spółdzielni związanych z budową lub wynikające z ostatecznego rozliczenia kosztów budowy – zgodnie z postanowieniami statutu – o czym stanowi art. 29 ust.6 i 7 ustawy o VAT.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz powyższe przepisy zdaniem tutejszego organu podatkowego Spółdzielnia prawidłowo odlicza podatek naliczony i prawidłowo deklaruje podatek należny i nie ma potrzeby korygowania podatku naliczonego określonego w fakturach nabycia w 2004r, a ustanowieniem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, który nastąpi w 2005r.