Autor: Urząd Skarbowy w Białogardzie
Sygnatura: USP-IB-415/20/2004
Hasła tematyczne: sprzedaż praw, sprzedaż nieruchomości, przewłaszczenie, zabezpieczenie, zbycie praw majątkowych, wierzytelność
Kategoria:
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów jest m.in. odpłatne zbycie z zastrzeżeniem ust. 2 spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 2 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia na podstawie umowy przewłaszczenia w celu zabezpieczenia wierzytelności,w tym pożyczki lub kredytu – do czasu ostatecznego przeniesienia własności przedmiotu umowy.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, Podatnik przeniósł na rzecz ojca prawo do lokalu spółdzielczego na zabezpieczenie wierzytelności wynikającej z przejęcia długów z umowy kredytowej oraz umowy pożyczki. Przeniesienie prawa nastąpiło na podstawie umowy przewłaszczenia zawartej przed notariuszem. Na dzień zapytania wierzytelność została spłacona i tym samym prawo do lokalu mieszkalnego ojciec przeniesie na rzecz Podatnika. Z treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym wynika, że źródłem przychodu z odpłatnego zbycia jest przeniesienie własności lub innych praw majątkowych w zamian za korzyść majątkową . Jednak przepis art. 10 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy zarówno w stanie prawnym w 2002 r., jak i w roku 2004 wyklucza powstanie przychodu przy odpłatnym zbyciu na podstawie umowy przewłaszczenia w celu zabezpieczenia wierzytelności w tym pożyczki lub kredytu – do czasu ostatecznego przeniesienia własności przedmiotu umowy. Tak więc "zwrot" prawa do lokalu w wyniku umowy przeniesienia na zabezpieczenie zwrotu pożyczki nie jest nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych skutkującym opodatkowaniem tej czynności.