Autor: Urząd Skarbowy w Zamościu
Sygnatura: PO I-423/3/04
Hasła tematyczne: koszty uzyskania przychodów, związek przyczynowo-skutkowy, związek z przychodem, zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, cel wydatku, działalność socjalna
Kategoria:
Odpowiadając na pismo z dnia 08.11.2004 r., w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, stosownie do treści art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa po zapoznaniu się ze stanem faktycznym opisanym we wniosku – informuję iż:
Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Nie można jednakże zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatków nie wymienionych w art. 16 ust. 1 , ale nie związanych z uzyskiwaniem przychodów. W przypadku Spółki wydatki na zorganizowanie dla załogi spotkania integracyjnego w restauracji i przy ognisku , nie są związane zarówno bezpośrednio jak i pośrednio z osiąganymi przychodami.
Wobec powyższego nie potwierdzam stanowiska jednostki , iż przedmiotowe wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu.
Jednocześnie należy dokonać oceny, czy ww. wydatki , które nie mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodów mieszczą się w katalogu wydatków związanych z działalnością socjalną. Działalność ta może być finansowana z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych tworzonego zgodnie z art. 4 i 5 ustawy z 4 marca 1994 r o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (jt. Dz.U. z 1996 r. Nr 70 , poz. 335 ze zm.).
Analizując definicję (wg słownika terminologicznego) zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – jest to fundusz , którego środki przeznaczone są na finansowanie działalności socjalnej (usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku , działalności kulturalno -oświatowej, sportowo -rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialnej -rzeczowej lub finansowej , a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową), organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu oraz na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych.- uznać należy , że koszty wydatkowane na spotkanie integracyjne załogi , w części pokrytej ze środków funduszu świadczeń socjalnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów , ponieważ odpisy podstawowe na ten fundusz są kosztem uzyskania przychodów , stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 9b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.