Zapytanie podatnika dotyczy następujących kwestii:
  • sposobu rozliczania podatku naliczonego przy zakupach stanowiących koszty dot. nieruchomości wspólnej, tj. czy jeden ze współwłaścicieli może przyjąć do swojej ewidencji VAT pełne kwo


Autor: Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim

Sygnatura: US.III-443/106/2004

Hasła tematyczne: pełnomocnictwo, koszty uzyskania przychodów, refakturowanie, odprzedaż, podatek dochodowy od osób fizycznych, przychód, fakturowanie, nieruchomości, odliczenie podatku od towarów i usług

Kategoria:

Podatek od towarów i usług

W nawiązaniu do udzielonej interpretacji z dnia 07.10.2004 r., z której wynika, że kazdy współwłaściciel nieruchomości ma obowiązek prowadzenia odrębnego rozliczenia należności podatkowychj związanych z uzyskiwaniem przychodów z tyt. wynajmowania osobom trzecim wspólnej nieruchomości nie związanej z działalnością gospodarczą tut. Organ wyjaśnia , że powyższa zasada winna odnosić się nie tylko do przychodów, ale również do ponoszonych kosztów.Zatem każdemu współwłaścicielowi przysługuje prawo odrębnego rozliczenia podatku VAT wynikającego z faktury wystawionej na wszystkich współwłaścicieli (np. za energię elektryczną )proporcjonalnie do udziału we współwłasności.Odliczenie przez Pana całości podatku wynikającego z faktury za media, a nastepnie wystawianie na pozostałych współwłaścicieli faktur odsprzedaży w ocenie tut. Organu nie jest operacją właściwą.Wyodrębnienie i przeniesienie (refakturowanie) kosztów usług za media towarzyszy bowiem najmowi pomieszczeń przez najemcę, po spełnieniu określonych warunków. Zatem w przedstawionym przez Pana stanie faktycznym refakturowanie nie ma tu zastosowania.Nadmienia się, że dla podatników, którzy nie posiadają statusu podatnika VAT czynnego, podatek VAT wynikający z faktur za media stanowi koszt uzyskania przychodu.

Ponadto tut. organ informuje, że w myśl przeepisu § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.IV.2004 r.w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku ,zasad wystawiania faktur….. (Dz. U. Nr 97, poz.971 ) podatnicy zarejestrowani ,jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone "FAKTURA VAT"Współwłaściele nieruchomości nie będący podatnikami VAT czynnymi, dokumentują zatemwykonanie czynności najmu rachunkami wystawianymi w trybie art. 87 – 90 Ordynacji podatkowej (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Podatek dochodowy od osób fizycznych


stosownie do art.10 ust.1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. O podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów są najem, podnajem,dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele rolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

w myśl art. 8 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1 a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art.27 ust.1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe
.
z art. 8 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy wynika, iż zasady wyrażone w w/cyt. Ust.1 stosuje się odpowiednio do rozliczenia kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14 – 16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3 są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła w myśl art. 22 ust. 1 w/w ustawy są natomiast wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z analizy treści w/w przepisów wynika, iż w przypadku wspólnej własności nieruchomości,zarówno przychody jak i koszty uzyskania z tytułu najmu ustala się u poszczególnych współwłaścicieli w proporcji do ich udziału w zyskach. Konsekwencją powyższego sposobu ustalania przychodów i kosztów jest to, że podatnik będący współwłaścicielem nieruchomości nie może ująć w swoich kosztach uzyskania całego nakładu na nieruchomość wspólną.Może on uwzględnić tylko część wydatku, odpowiadającą wielkości posiadanego udziału w nieruchomości.Ta sama zasada dotyczy przychodów z tytułu wynajmu wspólnej nieruchomości.