Czy faktury VAT wystawione na roboty budowlano-montażowe powinny zawierać stawkę podatku VAT w wysokości 7%


Autor: Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach

Sygnatura: OG/005/271/PP2/443/98/2004

Hasła tematyczne: infrastruktura towarzysząca, usługi budowlane, stawki podatku, roboty budowlano-montażowe, budownictwo mieszkaniowe

Kategoria:

W odpowiedzi na zapytanie złożone w dniu 16.09.2004 r. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach na podstawie art. 14a § 1 i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) informuje, że w myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę VAT w wysokości 7% w odniesieniu do:
– robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
– obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych.

Zgodnie z art. 146 ust. 3 cyt. ustawy o VAT przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się m. in.:
1) sieci rozprowadzające wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
2) urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne
– jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Pan "J" posiadający Przedsiębiorstwo "A" jest wykonawcą i podwykonawcą części robót budowlano-montażowych na budowie oczyszczalni ścieków, sieci wodociągowych i kanalizacyjnych.

W świetle powyższych przepisów podmiot zajmujący się wykonywaniem usług budowlanych (wykonawca czy podwykonawca) bez względu na podmiot zlecający realizację zadań, winien opodatkować czynności według stawki podatku VAT przewidzianej dla tej usługi, która w przypadku robót w obiektach budownictwa mieszkaniowego i związanej z nim infrastrukturą towarzyszącą wynosi 7%.

Natomiast, gdy realizowane roboty związane z infrastrukturą towarzyszącą np. podłączenie kanalizacji sanitarnej, oczyszczalni ścieków, będą miały związek z budynkami mieszkalnymi jak i niemieszkalnymi, to na podstawie posiadanych dokumentów projektowych, należy wyodrębnić część związaną z budownictwem mieszkaniowym i opodatkować ją zgodnie z obowiązującą dla tych obiektów stawką podatku VAT 7%, a pozostałą część – stawką 22%.

Przepis art. 146 ust. 3 cyt. ustawy o VAT definiuje jedynie pojęcie "infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu".

Wykonywane roboty budowlano-montażowe, np. podłączenie kanalizacji sanitarnej, oczyszczalni ścieków związane z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu dotyczą zarówno budynków mieszkalnych już istniejących jak i nowo powstałych.