Autor: Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście
Sygnatura: US35/PP1/443-115/04/DG
Hasła tematyczne: sprzedaż opodatkowana, obniżenie podatku należnego, sprzedaż nieopodatkowana
Kategoria:
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż podatnik wraz z współwłaścicielem w dniu 07.02.2003 r. zawarli z kontrahentem umowę przedwstępną o zbycie odrębnej własności lokalu użytkowego znajdującego się w będącym współwłasnością podatnika budynku, oraz udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu i własności wspólnych części budynku, w zamian za wykonanie robót budowlanych polegających na rozbudowie i modernizacji budynku oraz dokonanie dopłaty pieniężnej przez kontrahenta. W związku z przeprowadzoną transakcją dokonano ustanowienia i przeniesienia odrębnej własności lokalu użytkowego udokumentowanego Aktem Notarialnym z dnia 09.12.2003 r. ( Repertorium A Nr … ). Podatnik jako współwłaściciel nieruchomości wystawił kontrahentowi w dniu 8.12.2003 r. fakturę za sprzedaż udziału wynoszącego 41 % w prawie własności lokalu użytkowego wraz z naliczonym podatkiem VAT, oraz sprzedaż udziału wynoszącego 41 % w prawie użytkowania wieczystego gruntu – bez naliczonego podatku. Natomiast kontrahent wystawił podatnikowi w dniu 9.12.2003r. fakturę za wykonanie zadania inwestycyjnego. Analogiczne faktury zostały wystawione między drugim współwłaścicielem nieruchomości a kontrahentem. W deklaracji VAT-7 za XII 2003 r. podatnik obniżył kwotę podatku należnego o podatek naliczony (w tym wynikający z w/w faktury), jednakże nie w całości lecz w części odpowiadającej procentowemu udziałowi wartości sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem. Obecnie podatnik stoi na stanowisku, iż podatek naliczony wynikający z w/w faktury był w całości związany ze sprzedażą opodatkowaną i powinien w całości obniżyć kwotę podatku należnego.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 4 w/w ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności opodatkowanych VAT, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.
Na podstawie art. 19 ust.1 w/w ustawy podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną.
Na podstawie art. 20 ust. 1, 2 i 3 podatnik dokonujący sprzedaży towarów opodatkowanych i zwolnionych od podatku obowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego, związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną. Podatnik może zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego, związaną ze sprzedażą opodatkowaną. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego, związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną, podatnik może także zmniejszyć podatek należny o taką część podatku naliczonego, która odpowiada procentowemu udziałowi wartości sprzedaży towarów opodatkowanych podatkiem w wartości sprzedaży ogółem. Przy ustalaniu wartości sprzedaży nie uwzględnia się kwot podatku.
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż wykonanie robót budowlanych przez kontrahenta zgodnie z warunkami umowy nastąpiło w zamian za zbycie odrębnej własności lokalu użytkowego wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu i własności wspólnych części budynku
Biorąc pod uwagę powyższe oraz fakt, iż zbycie udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu i udziału w prawie własności wspólnych części budynku nie stanowi sprzedaży opodatkowanej VAT, tut. organ podatkowy stwierdza, iż podatnik obniżając podatek należny o podatek naliczony winien uwzględnić zasady określone art.20 cyt. ustawy VAT uprawniające do obniżenia podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną.