Autor: Urząd Skarbowy w Staszowie
Sygnatura: PP/443-22/04
Hasła tematyczne: zwolnienia z podatku od towarów i usług, stawki podatku, internet
Kategoria:
Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Staszowie na złożone w dniu 28.05.2004 r. i 24.06.2004 r. zapytanie w sprawie wysokości stawki przy opodatkowaniu usług internetowych, informuje:
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.
Jak wynika z załącznika nr 4, w wykazie usług zwolnionych od podatku VAT pod poz. 13 i 14 mieszczą się odpowiednio:
– pod poz. 13 – usługi transmisji danych i wiadomości – wyłącznie usługi dostępu do sieci internet świadczone na rzecz uczniów, studentów, szkół, zakładów kształcenia nauczycieli, placówek oświatowych, szkół wyższych, wyższych szkół zawodowych i placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk oraz na rzecz państwowych i samorządowych instytucji kultury,
– pod poz. 14 – usługi na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy do internetu dla użytkowników indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy.
Biorąc powyższe pod uwagę, informuje się, iż użytkownikami indywidualnymi, o których wyżej mowa, są osoby fizyczne, wobec tego zwolnieniu podlegają usługi dostępu do internetu świadczone na rzecz tych osób, jeśli:
– nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej lub
– prowadzą działalność gospodarczą, ale inną niż w zakresie szerokopasmowego dostępu do internetu.
Zwolnione z podatku VAT są również te usługi, które są świadczone na rzecz w/w instytucji oświatowych i kulturalnych. Natomiast w pozostałych przypadkach usługi dostępu do internetu podlegają opodatkowaniu 22% stawką podatku VAT.
Tak, więc w przypadku świadczenia w/w usług na rzecz pozostałych podmiotów wymienionych przez Pana w piśmie, tj. spółek cywilnych, spółek osobowych i spółek handlowych informuje się, iż usługi te na podstawie art. 41 ust. 1 w/w ustawy podlegają opodatkowaniu 22% stawką podatku od towarów i usług.
Natomiast w przypadku pobierania następujących opłat, tj.:
– opłaty aktywacyjnej,
– stałej opłaty miesięcznej,
– opłaty za użyczenie komputera z dostępem do internetu w prowadzonym klubie internetowym,
wówczas w/w opłaty należy opodatkować w analogiczny sposób, jak to przedstawiono powyżej, tzn.: wysokość stawki podatku VAT uzależniona będzie od tego, kto będzie odbiorcą usługi.
Reasumując, przedstawione przez Pana we wniosku stanowisko, w części dotyczącej w/w usług świadczonych na rzecz osób fizycznych jest słuszne, natomiast błędne jest stanowisko w kwestii dotyczącej świadczenia tych usług na rzecz w/w spółek.