Autor: Izba Skarbowa w Gdańsku
Sygnatura: BI/005/0657/04
Hasła tematyczne: koszty uzyskania przychodów, doskonalenie zawodowe, składka członkowska, rzeczoznawstwo
Kategoria:
Stan faktyczny:
Podatnik – prowadzący działalność gospodarczą w zakresie rzeczoznawstwa majątkowego jest zobowiązany do stałego doskonalenia kwalifikacji zawodowych oraz do ubezpieczenia się z ty-tułu odpowiedzialności cywilnej za szkody, które mogą wyniknąć w związku z wykonywaniem czynności w zakresie szacowania nieruchomości. Przynależność do towarzystwa rzeczoznawców majątkowych zapewnia podatnikowi możliwość uzyskania niższych opłat za obowiązkowe ubezpie-czenie OC z tytułu prowadzonej działalności oraz mniejszych kosztów uczestnictwa w kursach i szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe. Z tytułu przynależności do tej organizacji po-datnik ma obowiązek regularnego opłacania składek.
Ocena prawna stanu faktycznego:
Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z po-szczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosz-tów wymienionych w art. 23 ustawy.
W art. 23 ust. 1 pkt 30 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. ustawodawca postanowił, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika nie jest obowiązkowa, z wyjątkiem:
- wpłat podatników prowadzących działalność gospodarczą w dziedzinie turystyki, wypoczynku, sportu i rekreacji na rzecz Polskiej Organizacji Turystycznej,
- składek na rzecz organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców, działających na podstawie odrębnych ustaw – do wysokości łącznie nieprzekraczającej w roku podatkowym kwo-ty odpowiadającej 0,15% kwoty wynagrodzeń wypłaconych w poprzednim roku podatkowym, stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne; jeżeli przedsiębiorca nie wypłacał tych wynagrodzeń, kwota składek zaliczana do kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej kwocie 114 zł.
Jak wynika z przedstawionego stanu prawnego, co do zasady składki członkowskie płacone na rzecz organizacji, do których przynależności podatnika nie jest obowiązkowa nie stanowią kosztów uzy-skania przychodów. Pierwszy wyjątek od tej zasady zawarty w art. 23 ust. 1 pkt 30 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. dotyczy podatników prowadzących działalność gospodarczą w dziedzinie tury-styki, wypoczynku, sportu i rekreacji na rzecz Polskiej Organizacji Turystycznej. Zatem rodzaj pro-wadzonej przez Podatnika działalności gospodarczej nie mieści się we wskazanym katalogu działal-ności.
Natomiast drugi wyjątek zawarty w art. 23 ust. 1 pkt 30 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. dotyczy składek członkowskich na rzecz organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców, działa-jących na podstawie odrębnych ustaw.
Podatnik jest członkiem i opłaca składki członkowskie na rzecz towarzystwa rzeczoznawców mająt-kowych. Przynależność podatnika do tego towarzystwa nie jest obowiązkowa, gdyż prawo wyko-nywania działalności gospodarczej w zakresie rzeczoznawstwa majątkowego nie przysługuje wy-łącznie osobom wpisanym na listę członków tego towarzystwa. Towarzystwo rzeczoznawców ma-jątkowych jest dobrowolną, samorządową organizacją społeczną i nie działa na podstawie odręb-nych ustaw, tak jak wymaga tego art. 23 ust. 1 pkt 30 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991r.
Reasumując dobrowolne składki wpłacane przez podatnika na rzecz towarzystwa rzeczoznawców majątkowych nie mieszczą się w katalogu wyjątków art. 23 ust. 1 pkt 30 lit. a i b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. i z tego tytułu nie podlegają zaliczeniu w koszty uzyskania przychodów.