Czy można odliczyć podatek naliczony w przypadku nabycia samochodu posiadającego świadectwo homologacji, gdzie nie jest wymieniona ładowność samochodu?
Podana jest natomiast dopuszczalna masa całkowita i masa własna pojazdu


Autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer

Sygnatura: US 39/ZV/971/2004

Hasła tematyczne: świadectwo homologacji, homologacja

Kategoria:

Zasady odliczania podatku naliczonego w przypadku nabycia samochodu jak i odliczenia podatku naliczonego od faktur za paliwo jest uzależnione od faktu, czy zgodnie z przepisami podatkowymi samochód zostanie uznany za osobowy czy ciężarowy.
Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przy nabyciu samochodów osobowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:
DŁ. = 35kg + n x 68kg
gdzie:
DŁ. – oznacza dopuszczalną ładowność,
n – oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierwocy,
podatnik ma prawo odliczyć podatek naliczony w wysokości 50% kwoty podatku określonego w fakturze, nie więcej jednak niż 5.000 zł.

Dopuszczalną ładowność, o której mowa powyżej, określa się (zgodnie z art. 86 ust. 5 ustawy j.w.) na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydaną zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym.

Pojazdy samochodowe posiadające świadectwo homologacji z wyszczególnioną:
– dopuszczalną masą całkowitą
– masą własną pojazdu
gdzie z podanych danych, poprzez różnicę, wyliczyć można ładowność i jeżeli jest ona wyższa niż określona w wyżej podanym wzorze, uznaje się za samochody ciężarowe.

Zakup paliwa do samochodu ciężarowego – zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy – uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego.