Autor: Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty
Sygnatura: III-2-443-95/04/PJ
Hasła tematyczne: próbki materiałów, reklama
Kategoria:
Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udzielam pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatków pośrednich w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 26.10.2004 r. (data wpływu do tut. organu 27.10.2004 r.):
Spółka w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą przekazuje swoim klientom pojedyncze sztuki bądź parę obuwia, celem prezentacji nowego wzornictwa. Obuwie to, jak wskazuje podatnik, pobierane jest z dużych partii wcześniej dokonanych zakupów, od których spółka, na podstawie art. 86 ustawy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535), dokonuje odliczenia podatku VAT. Wydając swoim kontrahentom pojedyncze sztuki, bądź pary obuwia spółka traktuje taką czynność jako przekazanie próbki towaru, co według podatnika nie powoduje obowiązku naliczenia podatku VAT od takiej czynności, a obciąża jedynie koszty bieżącej działalności spółki.
.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast art. 7 ust. 2 cyt. ustawy stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracownika, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2. wszelkie inne przekazania towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
– jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Z art. 7 ust. 3 ww. ustaw wynika jednak, iż przepisu art. 7 ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiąże się bezpośrednio z prowadzonym przedsiębiorstwem. Takiej czynności nie uznaje się zatem za dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Przez próbkę rozumie się, zgodnie z art. 7 ust. 7 ww. ustawy, najmniejszą ilość towaru pobraną z dużej partii, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.
Jak wynika z przedstawionego przez podatnika wniosku, Spółka celem prezentacji nowego wzornictwa przekazuje swoim klientom pojedyncze sztuki bądź parę obuwia, pobierane z dużych partii wcześniej dokonanych zakupów. W związku z powyższym, przekazanie pojedynczych sztuk obuwia, jeżeli jest bezpośrednio związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, nie jest traktowane jako dostawa towarów, a zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę pytania i w przedstawionym stanie faktycznym.