Czy usługi związane ze sportem wykonywane przez osobę fizyczną zaklasyfikowane pod poz. 92.62 PKWiU, podlegają opodatkowaniu zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług


Autor: Urząd Skarbowy w Zgierzu

Sygnatura: III/446-2408/04

Hasła tematyczne: sport

Kategoria:

Działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu w odpowiedzi na zapytania z dnia 19 października 2004r. (data wpływu) dotyczące zastosowania nowej ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie usług związanych ze sportem zakwalifikowanych według symbolu PKWiU 92.62 informuje:

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.W w/w załączniku nr 4 pod poz. 11 zostały wymienione usługi oznaczone symbolem PKWiU ex 92 – Usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem – z wyłączeniem:

  • usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
  • usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
  • wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11) oraz wstępu na imprezy sportowe,
  • wstępu oraz wypożyczalnia wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),
  • działalności agencji informacyjnych,
  • usług wydawniczych,
  • usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), których zwolnienie określone jest w pozycji 12 tego załącznika.

Jak zaznaczono w objaśnieniach do załącznika nr 4 do ustawy zwolnienie dotyczy wyłącznie usług związanych ze sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają na celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.

Z Pana pisma wynika, iż nie wystąpił warunek, zgodnie z którym świadczone przez Pana usługi nie mają na celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko zostaną osiągnięte, zostaną przeznaczone na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.

Zatem świadczone przez stronę usługi związane ze sportem zaklasyfikowane według PKWiU 92.62 podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 41 § 1 ustawy o podatku od towarów i usług według stawki 22%.

Organ podatkowy informuje, że przy ustalaniu stawki VAT, Podatnik musi mieć zawsze na uwadze, iż tylko on ponosi pełną odpowiedzialność za prawidłową statystyczną klasyfikację sprzedawanych przez siebie wyrobów, czy świadczonych usług.

Dlatego też, w każdym wątpliwym i skomplikowanym przypadku, podatnik powinien bezwzględnie zwrócić się o opinię urzędu statystycznego. Opinia taka, co prawda nie ma waloru decyzji administracyjnej (czyli nie jest wiążąca ani dla podatnika, ani dla organu podatkowego), jednak stanowi podstawowy dowód w ewentualnym postępowaniu podatkowym.