1. Czy w przypadku świadczenia usług budowlano-montażowych w budynkach mieszkalnych dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej z materiałów i surowców własnych zakupionych od hurtownika bądź producenta ma prawo do zastosowa


Autor: Urząd Skarbowy w Krośnie

Sygnatura: PP 443/138/2004

Hasła tematyczne: roboty budowlano-montażowe, usługi budowlano-montażowe, faktura VAT, budownictwo mieszkaniowe, treść umowy, fakturowanie

Kategoria:

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 23.09.2004 r. (data wpływu do US 6.10.2004 r.) dotyczące udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, tj. zapytanie w sprawie stosowania stawki podatku VAT na świadczone usługi budowlane i sposobu fakturowania zdarzeń gospodarczych, wyjaśnia, co następuje:

Podatniczka zwróciła się do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego z zapytaniem czy w przypadku świadczenia usług budowlano-montażowych, a w szczególności montażu i budowy kominków w budynkach mieszkalnych dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej z materiałów i surowców własnych zakupionych od hurtownika bądź producenta ma prawo do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 7 % kwalifikując montaż (budowę) kominka do robót budowlano-montażowych i czy można zafakturować łącznie robocizną i materiały zakupione (lub wyprodukowane) przez usługodawcę jako roboty budowlano-montażowe-budowa kominka na fakturze dokumentującej wykonanie robót budowlano-montażowych w sytuacji, gdy do ich wykonania wykorzystano materiały budowlane opodatkowane stawką 22-procentową; a robota (montaż-budowa kominka) wykonana jest w obiekcie budownictwa mieszkaniowego opodatkowana jest według stawki 7-procentowej. Zdaniem podatniczki ww. usługi (jako budowlano-montażowe) należy opodatkować 7-procentową stawką podatku VAT, a na fakturze dokumentującej ich wykonanie należy zastosować jedną stawkę podatku VAT (właściwą dla tej usługi), gdy strony zgodnie z umową uzgodniły warunki wykonania pełnej usługi, z materiałów własnych (zakupionych) wykonawcy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie informuje:

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do UE do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. W myśl art. 146 ust. 2 cyt. ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Natomiast przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z art. 2 pkt 12 cyt. ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 – Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania-wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospoliej Polskiej.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że usługi montażu i budowy kominków w obiektach budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z cyt. art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, podlegają opodatkowaniu stawką 7-procentową. W zakresie dokumentowania i opodatkowania wymienionych przez podatnika czynności tut. organ podatkowy informuje, iż wystawiając fakturę za wykonane prace budowlano-montażowe podatnik może fakturować robociznę, pracę sprzętu i materiały osobno, licząc od poszczególnych pozycji podatek od towarów i usług wg właściwych stawek w sytuacji, gdy umowa cywilnoprawna spisana pomiędzy wykonawcą i odbiorcą określa odrębne rozliczenie zużytych materiałów. W przeciwnym wypadku, tj. w przypadku objęcia umową całego zakresu wykonywanej roboty budowlano-montażowej, stosuje się stawkę właściwą dla usługi od pełnej wartości kosztorysu w wysokości 7 % od łącznej wartości usługi na podstawie cyt. art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług. W świetle powyższego zapisu sposób fakturowania i opodatkowania świadczonych przez stronę usług związanych z wykonywaniem robót budowlano-montażowych będzie zależał od warunków umowy na wykonanie tych usług, jakie zostały ustalone ze zleceniodawcą.

Stanowisko podatniczki można uznać za prawidłowe.