Autor: Urząd Skarbowy w Opocznie
Sygnatura: USIII-443/i15_3130/27/04/MS
Hasła tematyczne: eksport towarów
Kategoria:
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie działając zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie z dnia 20 sierpnia 2004r. (data wpływu: 23 sierpnia 2004r.), biorąc pod uwagę stan faktyczny w nim przedstawiony i uzupełniony w pismach z dnia 05 października 2004 r. (data wpływu: 06 października 2004 r.) oraz z dnia 02 listopada 2004 r. (data wpływu: 03 listopada 2004 r.) uprzejmie informuje.
Z opisanego stanu faktycznego w zapytaniu wynika, że wasza firma wykonuje i montuje ekspozytory do prezentacji płytek ceramicznych. Nabywcą wyrobów są firmy branży ceramicznej – producenci krajowi, którzy zlecają wykonanie i montaż ekspozytorów firmie. Ekspozytory dostarczane są bezpośrednio firmom spoza Unii Europejskiej przez waszą firmę, natomiast faktura VAT wystawiana jest dla zleceniodawcy usługi czyli firmy polskiej, której wyroby prezentowane są w ekspozytorach. Wywozu i odprawy celnej w eksporcie dokonuje wasza firma, która na dokumencie odprawy celnej SAD odnotowana jest jako "nadawca" ekspozytorów.
Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez "eksport towarów" rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez: dostawcę lub w jego imieniu, lub nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu.
Cytowane powyżej przepisy art. 2 pkt 8 określają, że istotnym z punktu widzenia ustawy o podatku od towarów i usług jest nie tylko sam wywóz towarów poza obszar wspólnoty, ale ważne jest również kto dokonuje tego wywozu oraz czy dokonywany on jest w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 powołanej powyżej ustawy.
Z treści zapytania wynika, że wasza firma nie jest dostawcą przedmiotowego towaru dla kontrahenta zagranicznego, a jedynie jego nadawcą. Oznacza to, że wasza firma nie dokonuje eksportu przedmiotowych ekspozytorów. W związku z tym do ich dostawy dla krajowego nabywcy winna być zastosowana stawka 22%.
Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie zwraca uwagę na przepis art. 83 ust. 1 pkt 21 wyżej wymienionej ustawy, zgodnie z którym stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów:
- dotyczących towarów eksportowanych polegających na ich pakowaniu, przewozie do miejsc formowania przesyłek zbiorowych, składowaniu, przeładunku, ważeniu, kontrolowaniu i nadzorowaniu bezpieczeństwa przewozu,
- świadczonych na podstawie umowy maklerskiej, agencyjnej, zlecenia i pośrednictwa, dotyczących towarów eksportowanych.
Jeżeli więc wasza firma świadczy wyżej wymienione usługi związane bezpośrednio z eksportem towarów, wówczas do tych usług winna stosować stawkę podatku od towarów i usług 0%. Stawka ta będzie zasadna przy spełnieniu wymogów określonych w art. 83 ust. 2 wyżej wymienionej ustawy, zgodnie z którym opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 7-18 i 20-22, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie.
Powyższe wyjaśnienia oparte są na stanie prawnym obowiązującym w dniu udzielenia niniejszej odpowiedzi.