CZY NALEŻY DOKONAĆ KOREKTY FAKTURY W ZWIĄZKU Z WNIESIONĄ REKLAMACJĄ


Autor: Urząd Skarbowy w Wolsztynie

Sygnatura: ZW-443/44/2004

Hasła tematyczne: korekta faktury, reklamacje

Kategoria:

Zgodnie z art.29 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz.535/ podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust.2-22.Obrotem jest kwota należna z tyt. sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku.Na podstawie art.29 ust.4 ustawy obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów / bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont / o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Wg stanu faktycznego przedstawionego we wniosku uzupełnionego pismem z dnia 16.11.2004 r. oraz przedłożonej umowy-zlecenia wynika , że firma świadczyła uslugi krawieckie na rzecz polskiego kontrahenta co zostało potwierdzone wystawioną fakturą za wykonane usługi.Wg przedłożonej umowy-zlecenia świadczona usługa miała być wykonywana w ramach przerobu uszlachetniającego na rzecz kontrahenta zagranicznego.Na podstawie przedłożonej faktury wystawionej za wykonane usługi stwierdzono, że do wykonanych usług zastosowano stawkę 22 %.

Kontrahent zagraniczny złożył do firmy krajowej reklamacje na wykonane usługi krawieckie a ta złożyła reklamację do przedmiotowej firmy / składająca wniosek o interpretację/ , która została uznana co oświadczono w uzupełnieniu wniosku.

Na podstawie przytoczonego przepisu art.29 ust.4 ustawy należy obnizyć obrót wykazany w fakturze o uznaną reklamację.Podatnik powinien w tej sytuacji wystawić fakturę korygującą w myśl par.19 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listytowarów i uslug, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług / Dz.U. Nr 97, poz.971 z póżn. zm./. Sprzedawca obowiązany jest posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Potwierdzenie odbioru stanowi bowiem podstwę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie. Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku i stan prawny obowiącujący w dniu jej wydania.