Pytający ma wątpliwości, czy stołówki szkolne, które przekroczą w roku podatkowym obrót 10.000 EURO będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług.


Autor: Izba Skarbowa w Gdańsku

Sygnatura: PI/005-1496/04/CIP/03

Hasła tematyczne: zwolnienia z podatku od towarów i usług, usługi szkół podstawowych, w tym specjalnych

Kategoria:

Stan faktyczny:

Szkoła Podstawowa w ramach działalności statutowej w świetlicy szkolnej prowadzi wyżywienie dzieci. Posiłki przygotowywane są przez pracowników szkoły wyłącznie na rzecz uczniów i pracowników szkoły za odpłatnością.

Zgodnie z opinią Urzędu Statystycznego w Łodzi, prowadzenie stołówki szkolnej przez personel szkoły dla uczniów i pracowników szkoły pod warunkiem, że stołówka nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, a prowadzenie jej jest związane z działalnością szkoły mieści się w grupowaniu PKWiU 80.10.12-00.10 "Usługi szkół podstawowych, w tym specjalnych". Jeżeli natomiast stołówkę prowadzi inny niż szkoła podmiot gospodarczy (np. gospodarstwo pomocnicze przy szkole) lub, gdy posiłki przygotowywane są na odrębne zlecenie, usługi te mieszczą się w grupowaniu PKWiU 55.51.10-00.00 "Usługi stołówkowe".

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług ( dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 1) w/w ustawy zwalnia się od podatku od towarów i usług świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy. Pod poz. 7 załącznika nr 4 wymienione zostały "Usługi w zakresie edukacji" o symbolu PKWiU ex 80.

Zgodnie z otrzymaną przez Pytającego opinią Urzędu Statystycznego w Łodzi, prowadzenie stołówki szkolnej przez personel szkoły dla uczniów i pracowników szkoły pod warunkiem, że stołówka nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, a prowadzenie jej jest związane z działalnością szkoły mieści się w grupowaniu PKWiU 80.10.12-00.10 "Usługi szkół podstawowych, w tym specjalnych". Natomiast, jeżeli stołówkę prowadzi inny niż szkoła podmiot gospodarczy (np. gospodarstwo pomocnicze przy szkole) lub, kiedy posiłki przygotowywane są na odrębne zlecenie, usługi te mieszczą się w grupowaniu PKWiU 55.51.10-00.00 "Usługi stołówkowe".

Jeżeli zatem Pytający świadczy usługi zaklasyfikowane do grupowania PKWiU 80.10.12-00.00, które mieszczą się w zakresie usług wymienionych w poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług (PKWiU ex 80), to podlegają one zwolnieniu przedmiotowemu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zgodnie z przywołanym przepisem art. 43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy.

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 Euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Ustalenia wartości obrotów należy dokonać zgodnie z art. 113 ust. 2 w/w ustawy, w myśl którego do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Jeżeli zatem Szkoła wykonuje wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo od podatku od towarów i usług, to jest zwolniona z obowiązku płacenia podatku VAT niezależnie od wysokości uzyskanego z tego tytułu obrotu.

W sytuacji jednak, gdy Szkoła wykona pierwszą czynność opodatkowaną przysługuje prawo do skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 113 cyt. ustawy do momentu przekroczenia wartości sprzedaży opodatkowanej odpowiadającej równowartości 10.000 Euro.