Firma zawarła kontrakt na Słowacji na zakup towarów. Kontrahent wystawia polskiej firmie fakturę w koronach słowackich z 0% stawką VAT. Podatnik zakupuje dewizy (korony) w punkcie wymiany walut na dowód czego otrzymuje imienny dowód sprzedaży i


Autor: Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie

Sygnatura: P-1-443/154/04

Hasła tematyczne: różnice kursowe

Kategoria:

Działając na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm./, w odpowiedzi na wniosek bez znaku z dnia 12.09.2004r. informuję, że :- zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty ustalonego przez bank z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

Przedstawiony przez podatnika w piśmie tok postępowania jest zgodny z cytowanym przepisem.W zakresie podatku VAT sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, w sytuacji, gdy kwoty te wykazywane są w walutach obcych reguluje § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 z późn. zm.).