Czy czynność pobierania opłaty targowej w drodze inkasa jest opodatkowana podatkiem VAT i w jakiej wysokości ?


Autor: Urząd Skarbowy w Rawiczu

Sygnatura: PP-443/89/04

Hasła tematyczne: stawka, opłata targowa

Kategoria:

W związku z pismem z dnia 18.10.2004 roku w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności pobierania opłaty targowej w drodze inkasa, informuje się uprzejmie, iż:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535) opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ww. ustawy rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Z kolei przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy

Z pisma wynika, iż podatnik działając na rzecz Urzędu Miasta i Gminy Jutrosin, pobiera opłatę targową w drodze inkasa od osób handlujących na targowisku. Czynności wykonywane przez podatnika nie stanowią dostawy towarów w rozumieniu art. 7 cytowanej ustawy, a więc należy uznać je jako świadczenie usług.

Działalność polegająca na pobieraniu opłaty targowej na zlecenie (ściąganie należności w czyimś imieniu), sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 74.84.12-00.00 "Usługi świadczone przez agencje inkasa", jest czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Stawka podatku VAT wynosi 22% na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy. Podstawę opodatkowania czynności wynikających z umowy zlecenia, agencyjnej lub pośrednictwa dla agenta, zleceniobiorcy lub innej osoby świadczącej usługi o podobnym charakterze stanowi kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonane usługi, zmniejszona o kwotę podatku (art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług).

Odpowiedź została udzielona na podstawie stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.