Autor: Urząd Skarbowy w Końskich
Sygnatura: PP-443/VAT/RW91/2004
Hasła tematyczne: powstanie obowiązku podatkowego, usługi budowlane, cena, stawki podatku, usługi budowlano-montażowe, faktura VAT, wartość sprzedaży
Kategoria:
W swoim piśmie podatnik informuje, iż w wyniku wyboru oferty w trybie przetargu nieograniczonego została zawarta w dniu 12.08.2003 r. umowa pomiędzy podatnikiem a Przedsiębiorstwem Budownictwa "K" S.A na wykonanie budowy gminnej hali sportowej. W przedmiotowej umowie strony ustaliły ryczałtowe wynagrodzenie z naliczonym 7% podatkiem VAT. W międzyczasie weszła w życie ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług w związku, z czym wykonawca złożył aneks do w/w umowy, skutkujący podwyższeniem stawki podatku VAT do wysokości 22%.
Podatnik zwraca się z zapytaniem:
1. Czy w przedmiotowej sprawie zamawiający (gmina) jest zobowiązany zapłacić żądane przez Wykonawcę wynagrodzenie wyższe niż uzgodnione przez obie strony w umowie?
2. Jak prawidłowo powinna być sporządzona faktura za wykonaną budowę hali sportowej, aby opiewała na ustalone wynagrodzenie ryczałtowe brutto i czy po doliczeniu wyższego podatku VAT w wysokości 22% powinna być w fakturze obniżona kwota netto?
Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Końskich w odpowiedzi na pismo jednostki z dnia 23.07.2004 roku (data wpływu do US Końskie 12.08.2004 r.) uzupełnione dnia 07.09.2004 r. w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, wyjaśnia, co następuje:
W związku z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r., o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), od dnia 01.05.2004 r., w przypadku wykonania niektórych czynności uległy zmianie zasady ich opodatkowania oraz wysokość stawek podatku VAT. Zgodnie z ustawą z dnia 08.01.1993 r., o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zmianami), opodatkowaniu podatkiem VAT podlegały czynności wymienione w art. 2 cytowanej ustawy i dla tych czynności określone zostały właściwe stawki podatku. Wykonanie przez podatnika czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powoduje obowiązek rozliczenia podatku według stawek obowiązujących w dniu wykonania tej czynności.
W przypadku czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem na podstawie ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, które wykonane zostały przez podatników przed dniem 01.05.2004 r., dla których obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstał po 30.04.2004 r. czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawek obowiązujących dla tych czynności w momencie ich wykonania, tj. przed 01.05.2004 r.
Dla usług budowlanych lub budowlano-montażowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty nie później jednak niż 30 dnia licząc od dnia wykonania usług.
O powyższym stanowi przepis art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ustawy o podatku od towarów i usług, mający również zastosowanie do usług przyjmowanych częściowo, których odbiór jest dokonywany na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych.
W przypadku wykonania usługi budowy hali sportowej, dla której obowiązek podatkowy powstał po dniu 01.05.2004 r. podatnik obowiązany jest naliczyć stawkę VAT w wysokości 22%.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz. U. Nr 97, poz. 1050) do którego odsyła art. 2 pkt 1 prawa o zamówieniach publicznych, ceną jest wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę. W cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towarów (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym. Oznacza to, że podatek VAT jest elementem cenotwórczym i jest wliczany do ceny.
Odpowiadając na pierwsze pytanie Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż nie jest władny do wydawania opinii w zakresie, czy sprzedawca ma prawo żądać ceny wyższej za wykonaną usługę czy dostarczony towar, powstałej w wyniku zmiany stawki podatku VAT. Powyższy problem należy rozpatrywać w oparciu o ustawę Prawo o zamówieniach publicznych oraz kodeks cywilny.
Odnośnie pytania drugiego Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16 w/w ustawy.
Jeżeli sprzedawca stosuje jako ceny sprzedaży umowne ceny brutto może zastosować się do § 15 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 971). Wówczas jako cenę jednostkową wykazuje się cenę wraz z kwotą podatku (cenę brutto), a zamiast wartości sprzedaży netto wykazuje się wartość sprzedaży brutto, natomiast kwota podatku jest obliczana według następującego wzoru:
KP = WB x SP / 100 + SP
gdzie:
KP – oznacza kwotę podatku z podziałem na poszczególne stawki podatku;
WB – oznacza sumę wartości sprzedaży brutto z podziałem na poszczególne stawki podatku;
SP – oznacza stawkę podatku.