Autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów
Sygnatura: US33/NG/GV/I/443-596/04/MP
Hasła tematyczne: podatek naliczony
Kategoria:
Zgodnie z treścią przepisu art.86 ust.3 cytowanej na wstępie ustawy o VAT w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:DŁ = 357 kg + n x 68 kggdzie:DŁ – oznacza dopuszczalną ładowność,n – oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy – kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tyt.wewnątrzwspólnotowego nabycia – nie więcej jednak niż 3000 zł.Jednocześnie w ramach ust.5 postanowiono, iż dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wydawanych zgodnie z przepisami prawa ruchu drogowego. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.
W myśl natomiast przepisu art.88 ust.1 pkt 2 prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczonych nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5.W tym kontekście ścisłej wykładni wymaga określenie zakresu stosowania wspomnianego wyżej przepisu art.86 ust.3,5.Analiza treści wspomnianego przepisu art.86 ust.3,5, istotnie "rozwiązuje" w sposób niepozostawiający wątpliwości sytuację, w której w wyciągu ze świadectwa homologacji nie zostały określone: dopuszczalna ładowność lub liczba miejsc, jednakże nie przesądza, iż sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkuje uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona powyższym wzorem.
W przedmiotowej sprawie charakter i przeznaczenie zakupionych samochodów nie mogą budzić najmniejszych wątpliwości, stąd też prawo podatnika do odliczania podatku naliczonego przy zakupie paliwa do użytkowanych, w/wymienionych samochodów pozostaje niekwestionowane.