Autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów
Sygnatura: US33/NG/GV/I/443-545/04/MP
Hasła tematyczne: zwolnienia przedmiotowe
Kategoria:
Zgodnie z treścią art. 29 ust.5 ustawy o VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Oznacza to zatem, iż w przypadku czynności, której przedmiotem jest budynek związany w sposób trwały z gruntem, jako podstawę opodatkowania przyjmuje się wartość zarówno gruntu, jak i budynku, przy zastosowaniu stawki właściwej dla sprzedaży budynku.Sprzedaż działki nr 195 wraz ze znajdującym się na niej budynkiem mieszkalnym podlegać będzie opodatkowaniu według stawki właściwej dla sprzedaży tegoż budynku.Jednocześnie na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwolniono od opodatkowania dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe; W uzupełnieniu do zacytowanego wyżej przepisu w ramach przepisu art.2 pkt 14 ustawy o VAT zdefiniowano także pojęcie pierwszego zasiedlenia, jako wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu;
W kontekście powyższych przepisów należy stwierdzić, iż transakcja, której przedmiotem jest/będzie dostawa obecnie zasiedlonego budynku mieszkalnego wraz z trwale z nim związanym gruntem (działka 195), podlega preferencji w postaci przedmiotowego zwolnienia określonego wspomnianym przepisem art. 43 ustawy o VAT.
W przypadku natomiast sprzedaży działki 193/3, z punktu widzenia kwalifikacji tej czynności, mamy do czynienia z dostawą gruntu (w odróżnieniu od działki 195, która sprzedawana wraz z zabudowanym na niej budynkiem stanowi sprzedaż/dostawę towaru).W tym kontekście bez znaczenia pozostaje fakt, iż działka 193/3 stanowi część posesji, na której w latach siedemdziesiątych wybudowano przedszkole; zastosowanie rozliczenia analogicznego jak dla działki 195 wymaga aby sprzedawany grunt był trwale z budynkiem związany, co w przypadku działki 193/3 nie ma oczywiście miejsca.
Jednocześnie w ramach przepisu art. 43 ust. 1 pkt 9 zwolniono od opodatkowania dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.W przedmiotowej sprawie budowlane przeznaczenie działki nr 193/3 nie może budzić wątpliwości. Obowiązujące na terenie miasta Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego, regulowane w ramach przepisów ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z dnia 10 maja 2003 r.) jednoznacznie wskazuje na charakter przedmiotowej działki.W tym znaczeniu brak planu przestrzennego zagospodarowania terenu, w tym działki, nie może decydować o wypełnieniu lub nie cytowanego przepisu art. 43 ust. 1 pkt 9.Zatem sprzedaż działki 193/3 winna być opodatkowana według podstawowej stawki podatku w wysokości 22%.