Autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów
Sygnatura: US33/NG/GV/i/443-571/04/MP
Hasła tematyczne: stawka preferencyjna podatku
Kategoria:
Zaznaczyć należy, iż problematyka analogiczna do przedstawionej przez podatnika w złożonym do tut. urzędu zapytaniu, była także przedmiotem interpretacji dokonanej przez Ministerstwo Finansów – pismo z dnia 01 lipca 2004r., sygn. PP3-812-443/2004/BK/1638PP. W ramach powyższego pisma, Ministerstwo Finansów stwierdza, co następuje:
"Zgodnie z ustawą o VAT z dnia 11 marca 2004r. opodatkowaniu tym podatkiem podlegają czynności wymienione w art.5 ust.1 pkt 1 tej ustawy, tj. np. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
Zarówno towary jak i usługi identyfikowane są zgodnie przepisami ustawy o VAT identyfikowane są przy pomocy klasyfikacji statystycznych (art.2 pkt 6 i art.8 ust.3 ww. ustawy).
Jeżeli zatem chodzi o identyfikację towarów i usług dla potrzeb ustalenia wysokości opodatkowania nic się nie zmieniło w porównaniu ze stanem prawnym sprzed wejścia w życie cytowanej ustawy o VAT. A zatem sposób rozstrzygania tych spraw pozostaje również analogiczny.W związku z tym podatnik musi określić prawidłowo wykonywane czynności, tj. czy dokonuje dostawy towarów, czy też świadczy usługę.Podatnik ma prawo do opodatkowania czynności stawką obniżoną tylko w takim zakresie, w jakim przewidują to przepisy cytowanej na wstępie ustawy o VAT.
Przykładowo z posiadanych przez MF informacji wynika, iż montaż okien przez ich producenta w już istniejącym budynku jest klasyfikowany jako okna (…) w związku z powyższym należy stosować stawką właściwą dla danego towaru.
Natomiast w przypadku gdy montażu dokonuje firma usługowa, która nie jest producentem montowanych okien i czynność ta zgodnie z klasyfikacjami statystycznymi może być zaliczona do usług – ma zastosowanie stawka obniżona, w wysokości 7% zgodnie z art.146 ust.1 pkt 2 cytowanej na wstępie ustawy o VAT."
W konkluzji do treści powyższego pisma stwierdzić należy, iż decydującym dla opodatkowania danej czynności jest jej właściwa klasyfikacja statystyczna w ramach nomenklatury PKWiU, dokonywana przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.Jeżeli zatem przedmiotem działalności spółki jest świadczenie usług – należy stosować stawkę właściwą dla usługi, jeżeli natomiast montażu poszczególnych towarów dokonuje ich producent, wytwórca – należy stosować stawkę właściwą dla tych towarów.
Zaznaczyć przy tym należy, iż prezentowana i utrwalona przez judykaturę linia orzecznictwa jednoznacznie wskazuje, iż wręcz niedopuszczalnym jest oddzielne fakturowanie towarów i usług w przypadku realizowania określonej umowy, w ramach której wykonawca umowy świadcząc usługę wykorzystuje także, co logiczne, niezbędne ku temu materiały.W tym zakresie warto przytoczyć tezę wynikającą z wyroku z dnia 28.03.2003r., sygn. akt III S.A. 2029/01 gdzie Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, iż "w przypadku wykonania usługi z materiałów dostarczonych (zakupionych) przez wykonawcę – obrót, stanowiący podstawę opodatkowania usługi – obejmuje także należność za wykorzystywane materiały. Opodatkowanie następuje według stawki przewidzianej dla wykonanej usługi."
Bez znaczenia pozostaje także fakt, iż wspomniany wyrok NSA tyczył regulacji wynikających z nieobowiązującej już ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz.50 ze zm.), gdyż w tym zakresie obowiązująca ustawa o VAT nie wprowadza istotnych różnic.