Autor: Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy
Sygnatura: ZP-I/443-111/04
Hasła tematyczne: oświadczenie podatnika, obniżenie stawki podatku
Kategoria:
Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w odpowiedzi na wniosek z dnia 8 lipca 2004r. (wpływ do tut. Urzędu dnia 12 lipca 2004r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuje.
Spółka zwróciła się z zapytaniem do tut. organu podatkowego, dotyczącym oświadczenia, o którym mowa w § 5 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2004r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka zapytuje, czy oświadczenie, o którym mowa powyżej, sprzedawca towarów jest zobowiązany uzyskać od nabywcy w odniesieniu do każdej transakcji kupna-sprzedaży, czy też wystarczy jedno oświadczenie do jednej umowy zawartej na okres do kilku miesięcy.
Spółka sprzedaje śrutę rzepakową, która została sklasyfikowana pod numerem PKWiU 15.41.31-70.21 i znajduje się w grupie towarów wymienionych w § 5 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zmienionego rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2004r., objętych obniżoną do wysokości 7% stawką podatku VAT. Warunkiem zastosowania tej preferencyjnej stawki podatku jest posiadanie oświadczenia od nabywcy towarów, iż jest on podatnikiem podatku rolnego lub podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej oraz że nabywane towary przeznaczy do stosowania jako nawozy, pasze lub dodatki (surowiec) do pasz.
Aktualnie Spółka wymaga oświadczenia do każdej wystawionej faktury, czyli do każdej transakcji sprzedaży. Spółka podpisała także kilka umów obejmujących okres od kilku do kilkunastu tygodni, w ramach których dochodzi do kilku transakcji sprzedaży. Wobec powyższego rodzi się pytanie, czy w takim wypadku Spółka nadal powinna wymagać złożenia oświadczenia do każdej transakcji, czy też wystarczy jedno oświadczenie obejmujące określony okres. W oświadczeniu takim nabywca poświadczałby, iż przez cały okres trwania umowy nie zmieni się jego status podatnika, a zakupione towary przeznaczy na cele określone w w/w przepisach.
Zgodnie z § 5 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970), w związku ze zmianami wprowadzonymi rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2004r. zmieniającym powyższe rozporządzenie (Dz. U. Nr 145, poz. 1541), przepis ust. 2 cytowanego wyżej rozporządzenia określający grupy produktów opodatkowanych obniżoną do 7% stawką, stosuje się do dostawy oraz importu towarów pod warunkiem, że ich nabywca przedłoży sprzedawcy pisemne oświadczenie, że jest podatnikiem podatku rolnego lub podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, a nabywane towary przeznaczy do stosowania jako nawozy, pasze lub dodatki (surowiec) do pasz.
Oświadczenie, o którym mowa powyżej, zgodnie z § 5 ust. 4 cytowanego wyżej rozporządzenia powinno zawierać również:
- imię i nazwisko oraz adres zamieszkania, gdy nabywca jest osobą fizyczną, a w przypadku gdy nabywca jest osobą prawną lub jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej – nazwę oraz adres siedziby;
- określenie ilości nabywanych towarów, wymienionych w ust. 2;
- datę i miejsce wystawienia oświadczenia oraz podpis składającego oświadczenie.
Zgodnie zaś z § 5 ust. 5 w/w rozporządzenia, sprzedawca jest zobowiązany dołączyć powyższe oświadczenie do kopii faktury dokumentującej dostawę towarów wymienionych w ust. 2.
Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż ustawodawca uznał za warunek niezbędny do stosowania preferencyjnej stawki podatkowej, m.in. dla śruty rzepakowej, uzyskanie pisemnego oświadczenia potwierdzającego dokonanie sprzedaży na rzecz szczegółowo określonego podmiotu poświadczającego, iż nabyte towary przeznaczone zostaną do stosowania jako nawozy, pasze lub dodatki (surowiec) do pasz. Ustawodawca zaznacza przy tym, że do kopii faktury sprzedawca jest zobowiązany dołączyć oświadczenie, nie zaś jego kopię. Uznać zatem należy, iż przedmiotowe oświadczenie musi być dołączone do każdej faktury.
Niniejsza odpowiedź udzielona została zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.