Czy sprzedaż przedmiotowego samochodu będzie zwolniona z podatku od towarów i usług?Zdaniem Podatnika, sprzedaż samochodu będzie zwolniona z VAT zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ był on używany przez


Autor: Izba Skarbowa w Gdańsku

Sygnatura: PI/005-1789/04/CIP/09

Hasła tematyczne: zwolnienia przedmiotowe, towar używany, leasing, samochód używany

Kategoria:

Stan faktyczny

Podatnik używał samochód osobowy na podstawie umowy leasingu przez okres dwóch lat. W czerwcu 2004r. zgodnie z umową, po wystawieniu faktury przez towarzystwo leasingowe samochód stał się własnością Podatnika. Na podstawie faktury, Podatnik odliczył w miesiącu czerwcu 50% podatku naliczonego od zakupu samochodu osobowego. W miesiącu sierpniu 2004r. Podatnik zamierza w/w samochód sprzedać.

Ocena prawna stanu faktycznego.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 2 w/w ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt. 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przez towary używane zgodnie z art. 43 ust. 2 o których mowa w ust. 1 pkt. 2 rozumie się:

  1. budynki i budowle lub ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
  2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

W myśl § 8 ust. 1 pkt. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970, z późn. zm.) zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2. pkt.2 ustawy.

Definicja towaru używanego zawarta w art. 43 ust. 2 określa, iż towarami używanymi są towary, których okres używania przez podatnika wyniósł co najmniej pół roku.

Nie w każdym przypadku dzień nabycia towaru będzie terminem, od którego należy liczyć wymagane pół roku, aby towar uznać za używany.

W związku z powyższym mimo, iż zakup przedmiotu leasingu nastąpił w miesiącu czerwcu 2004r. przyjąć należy, iż Podatnik faktycznie używał go przez okres 2 lat na podstawie umowy leasingu

Zatem, mimo iż sprzedaż samochodu osobowego stanowi czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, to korzysta ona ze zwolnienia, gdyż samochód używany był przez Podatnika co najmniej pół roku.

Mając na uwadze przywołane przepisy oraz fakt, iż żaden z przepisów dotyczących podatku od towarów i usług nie uzależnia zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług przy sprzedaży towaru używanego w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt. 2 ustawy, od tytułu prawnego stanowiącego podstawę używania tego samochodu przez podatnika, przy dostawie przedmiotowego samochodu, będzie miało zastosowanie zwolnienie przedmiotowe określone w § 8 ust. 1 pkt.5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970, z późn. zm.).