Autor: Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie
Sygnatura: D-1/410/348/04
Hasła tematyczne: nieodpłatne używanie, umowa użyczenia, świadczenie nieodpłatne
Kategoria:
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na zapytanie dotyczące stosowania przepisu art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) w odniesieniu do stanu faktycznego polegającego na nieodpłatnym korzystaniu w oparciu o umowę użyczenia z samochodu osobowego (zawartą z innym podmiotem gospodarczym) informuje:
Umowa użyczenia jest jedną z umów nazwanych, obok najmu i dzierżawy, regulujących zasady używania rzeczy. Zgodnie z art. 710 Kodeksu cywilnego przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Innymi słowy, umowa użyczenia polega na nieodpłatnym oddaniu innej osobie do czasowego z niej korzystania z zastrzeżeniem obowiązku jej zwrotu. Przedmiotem użyczenia mogą być tylko rzeczy, a więc przedmioty materialne (art. 45 Kodeksu cywilnego).
Najważniejszymi cechami umowy użyczenia są:
nieodpłatny charakter umowy,
brak prawa pobierania pożytków z użyczonej rzeczy
okresowy charakter umowy.
Ze złożonego pisma wynika, że podatnik prowadzący działalność gospodarczą zamierza korzystać nieodpłatnie to znaczy bez wynagrodzenia na rzecz użyczającego z samochodu osobowego w oparciu o umowę użyczenia zawartą z użyczającym który jest podmiotem gospodarczym.
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) za przychód z działalności gospodarczej uważa się wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.
Z art. 11 ust. 2a pkt 4 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wynika że wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.
Wobec powyższego stanowisko Pana zawarte w piśmie jest słuszne – przychód z tytułu korzystania z użyczonego samochodu osobowego winien Pan opodatkować. Wartość tego przychodu może być ustalona w sposób podany przez Pana tj. w oparciu o ceny rynkowe stosowane przez wypożyczalnie samochodów.