Czy czynność wniesienia aportu w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa w zrozumieniu art. 55 kc spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku VAT?


Autor: Urząd Skarbowy w Nowym Targu

Sygnatura: PP-446/1/04

Hasła tematyczne: oddział, przedsiębiorstwa, zwolnienia z podatku od towarów i usług, aport

Kategoria:

Zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku -Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, ze zm.), po rozpatrzeniu pisma z dnia 12 maja 2004 roku, w sprawie zasad opodatkowania podatkiem od towarów i usług przekazania w formie aportu do sp z o.o. przez udziałowców tj. gminy, przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, informuję o obowiązujących w tym zakresie regulacjach prawnych.

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

W przypadku pozostałych składników majątku, nie spełniających warunku określonego wyżej, na podstawie § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971, zmiana Dz.U. 145, poz. 1541), stanowiących wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego, korzystają one ze zwolnienia od podatku.

W opisanym stanie faktycznym, przekazanie w formie aportu przedsiębiorstwa lub zakładu będzie wyłączone spod działania ustawy (czynność nie podlegająca opodatkowaniu), bądź będzie korzystało ze zwolnienia od podatku, w zależności od tego czy spełniony zostanie warunek samodzielnego sporządzania bilansu przez wnoszony zakład.