Jak przedstawia się opodatkowanie wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych łodzi sportowych


Autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany

Sygnatura: US32/PP/443-107/04/JB

Hasła tematyczne: środek transportowy

Kategoria:

Związek , nie będący czynnym podatnikiem podatku VAT, w ramach przygotowań polskiej reprezentacji wioślarzy i wyposażenie jej w sprzęt sportowy na nadchodzące igrzyska olimpijskie, zawarł z niemiecką firmą umowę na dostawę 2 wyczynowych łodzi sportowych o długości 19,9m, 10,4m.

Zgodnie z treścią art. 2 pkt. 10 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) pod pojęciem nowych środków transportu rozumie się między innymi przeznaczone do transportu osób lub towarów pojazdy wodne wymienione w poz. 5 -8 załącznika nr 1 do ustawy, o długości większej niż 7,5 metra, jeżeli były używane nie dłużej niż 100 godzin roboczych na wodzie lub od momentu ich dopuszczenia do użytku upłynęło nie więcej niż 3 miesiące, z wyjątkiem statków morskich, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt. 1; za moment dopuszczenia do użytku pojazdu wodnego uznaje się dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta.

Jednocześnie zgodnie z treścią załącznika nr 1 nowymi środkami transportu są między innymi : łodzie żaglowe wycieczkowe lub sportowe – z wyłączeniem żaglowców, wypoczynkowych i sportowych, niepełnomorskich, o masie większej niż 100 kg, o długości mniejszej lub równej 7,5m; jednostki pływające wycieczkowe lub sportowe pozostałe.

Podatnik kupując powyższe łodzie w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru stał się tym samym zgodnie z art. 17 ust. 3 pkt. 1 w/w ustawy o VAT podatnikiem tego podatku w Polsce.

Obowiązek podatkowy z tytułu zawarcia powyższej transakcji powstał na podstawie art. 20 ust. 9 powyższej ustawy z chwilą otrzymania łodzi, nie później