Czy nabycie za granicą pakietu licencji podlega opodatkowaniu w Polsce i według jakiej stawki


Autor: Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Sygnatura: D-3/443/114/04

Hasła tematyczne: miejsce wykonywania czynności, czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, stawki podatku, import usług

Kategoria:

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137 poz. 926 z 1997 r. z późn. zm.), w odpowiedzi na złożone w dniu 22.10.2004 r. zapytanie informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego następująco:

Zapytanie dotyczy sposobu postępowania w przypadku nabycia pakietu licencji oprogramowania Microsoft od podatnika VAT zarejestrowanego dla transakcji wewnątrzwspólnotowych w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 5353 z 2004 r.) przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 wymienionej ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemajacej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1. przeniesienie praw do artości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynnosci prawnej;
2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że przedmiotem transakcji jest zakup pakietu licencji oprogramowania Microsoft do użytku wewnętrznego firmy, które w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług są uznawane za usługę.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 i 4 pkt 1 wymienionej ustawy w przypadku, gdy usługi sprzedaży lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego albo innych pokrewnych praw są świadczone na rzecz:
1) osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemajacych osobowosci prawnej, posiadajacych siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub
2) podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj swidczacego usługę
– miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Tak więc zgodnie z art. 17 ust. 4 jest Pan podatnikiem z tytułu importu w/w usług.

Na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 9 wymienionej ustawy obowiazek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt 1 powstaje z chwilą otrzymania całości lub cześci zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.

Na podstawie art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług w przedmiotowej sprawie podatnik jest obowiązany do wystawienia faktury wewnętrznej dokumentujacej dokonane czynności stosując stawkę podatkową właściwą dla tego typu czynności, a mianowicie 22 %. Zgodnie z art. 29 ust. 17 wymienionej ustawy podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić tj. wartość brutto usługi.

Taki sam sposób postepowania powinien mieć miejsce również w innych sytuacjach związanych z ponoszeniem w przyszłości kosztów z tytułu corocznych opłat licencyjnych na rzecz pomiotu będącego podatnikiem w innym kraju niż Polska.

W związku z tym dokonanej przez Pana czynności nie nalezy traktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w rozumieniu art. 9 ust. 1 w/w ustawy.

W takiej sytuacji zgodnie z art. 97 ust. 1 oraz art. 100 wymienionej ustawy nie jest Pan obowiązany do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R/UE oraz do składania kwartalnych informacji podsumowujących.

Interpretacji udzielono według stanu prawnego na dzień jej wydania.