Autor: Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach
Sygnatura: KW-005/19/2003
Hasła tematyczne: środek trwały, amortyzacja, warunek
Kategoria:
Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na Pani pismo dnia 15 maja 2003 roku w sprawie udzielenia wyjaśnień w zakresie możliwości zakupu motocykla na potrzeby firmy – Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach wyjaśnia, że:
Nie ma żadnych przeszkód prawnych do nabycia i wykorzystania w/w rodzaju pojazdu w firmie, jeżeli ma to bezpośredni związek z uzyskaniem przychodu i umożliwia prowadzenie działalności gospodarczej. Dobór składników majątku mających służyć wykonywanej działalności zależy wyłącznie od podatnika. Niewątpliwie jednak składniki te powinny być przydatne, a więc wykorzystywane w prowadzonej działalności. Do składników majątku niezbędnych niemal w każdej firmie możemy zaliczyć środki transportu. Przy czym, mogą to być pojazdy różnego rodzaju służące przemieszczaniu się osób bądź przystosowane do przewozu ładunków (towarów). Ich liczba w danej firmie uzależniona jest od wielu czynników, m. in od rodzaju wykonywanej działalności czy też jej rozmiarów. Z pisma wynika, iż prowadzi Pani drukarnię i zakupiony motocykl ułatwi kontakt z kontrahentami – zwłaszcza w godzinach wzmożonego ruchu na ulicach miasta. W związku z tym, jeżeli istnieją racjonalne uzasadnione przesłanki do nabycia motocykla, który będzie służyć jako środek transportu w firmie nie ma przeszkód, by takiego zakupu dokonać.
Aby zakupiony motocykl został uznany za środek trwały i podlegał amortyzacji musi spełniać warunki określone w art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. Nr 142 z 2000 roku, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem za środki trwałe uznaje się stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do użytkowania:
-nieruchomości (grunty, budowle i budynki w tym także lokale będące odrębną własnością), -maszyny, urządzenia i środki transportu,
-inne przedmioty, o przewidywanym okresie użytkowania dłuższym niż rok i wykorzystywane przez podatnika na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1.
Jednakże stosownie do przepisu art. 22d ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa w art. 22a i 22b, których wartość początkowa, określona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 3.500,00 zł. Wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich dom używania.
Wyrażenie środek transportu oznacza, że chodzi tu nie tylko o samochód osobowy, ale także o m.in. motocykl czy motorower itp.
Równocześnie tut. urząd zwraca uwagę na treść art. 22h ust. 1 pkt 3 w/w ustawy, który reguluje kwestię odpisów amortyzacyjnych środków trwałych wykorzystywanych sezonowo i stanowi:"- odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od używanych sezonowo środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w okresie ich wykorzystywania; w tym przypadku wysokość odpisu miesięcznego ustala się przez podzielenie rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych przez liczbę miesięcy w sezonie albo przez 12 miesięcy w roku .."
Z uwagi na panujące u nas uwarunkowania pogodowe wykorzystywanie motocykla przez cały rok należy uznać za mało prawdopodobne.