Autor: Izba Skarbowa w Olsztynie
Sygnatura: PDF/005-1-413/03
Hasła tematyczne: ewidencja środków trwałych, odpisy amortyzacyjne, cena nabycia, wartość początkowa środków trwałych
Kategoria:
Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie działając na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), po zapoznaniu się z informacją Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie, wynikającą z pisma z dnia 03.10.2003 r. znak: US.II.PDF/415/99/03 o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, dokonuje zmiany zawartej w nim interpretacji.
- Stosownie do przepisów art. 22 g ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się:
- w razie nabycia w drodze kupna-cenę ich nabycia,
- w razie wytworzenia we własnym zakresie – koszt wytworzenia,
- w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób
– wartość rynkową z dnia nabycia, chyba, że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości, - w razie nabycia w formie wkładu niepieniężnego (aportu)wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.
Zgodnie natomiast z art. 22 g ust. 8 cytowanej ustawy, jeżeli nie można ustalić ceny nabycia środków trwałych lub ich części nabytych przez podatników przed dniem założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu, o których mowa w art. 22 n, wartość początkową tych środków przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia.
Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie z dnia 25.08.2003 r., wynika, że urządzenia, które wykorzystuje Pani do prowadzonej od dnia 14.08.2003 r działalności gospodarczej, zostały nabyte przed dniem założenia ewidencji i nie można ustalić ceny ich nabycia, ponieważ nie dysponuje Pani dowodami zakupu.
Wobec powyższego należy stwierdzić, że nie ma przeszkód, aby wartość początkowa wymienionych przez Panią środków trwałych została ustalona w sposób przewidziany w powołanym wyżej art. 22 g ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.