W sprawie zakwalifikowania usług: "opracowanie map numerycznych ewidencji gruntów i budynków w systemie informatycznym GEOINFO 2000 – technologia: przekształcenie istniejącego zasobu geodezyjno – kartograficznego z postaci tradycyjnej analogowej na p


Autor: Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

Sygnatura: PP-443/172/1/03

Hasła tematyczne: zamówienie publiczne, podatek od towarów i usług, Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU), stawki podatku

Kategoria:

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sadem administracyjnym o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Pismem z dnia 26 listopada 2003 r. Jednostka zwróciła się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Powstałe wątpliwości dotyczy zastosowania właściwej stawki podatku od towarów i usług dla sprzedaży wykonywanych usług.

Stan faktyczny:
1. Jednostka wykonała usługi "opracowanie map numerycznych ewidencji gruntów i budynków w systemie informatycznym GEOINFO 2000 – technologia: przekształcenie istniejącego zasobu geodezyjno – kartograficznego z postaci tradycyjnej analogowej na postać informatyczną", jako typowe usługi geodezyjno – kartograficzne.
2. Usługi wykonywane są dla starostwa powiatowego, natomiast zamówienie następuje w trybie przepisów o zamówieniach publicznych.
3. W opinii Jednostki ww. usługi są sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod nr 74.20.7 i opodatkowane stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7%.
4. Jeden z oferentów sklasyfikował przedmiotowe usługi pod symbolem PKWiU 75.14.12 jako zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Jednostka zwraca się z prośba o właściwe zakwalifikowanie ww. usługi, co zobliguje ich opodatkowanie podatkiem od towarów i usług lub zwolnieniem z tego podatku.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. Po przeanalizowaniu obowiązującego stanu prawnego oraz przedstawionego stanu faktycznego stwierdza co następuje:

Na wstępie należy podkreślić, iż z dniem 1 stycznia 2003 r. uległ zmianie tryb wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych, wprowadzonych zgodnie z art. 40 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439 ze zm.).
Nowy tryb wydawania opinii interpretacyjnych przez służby statystyki publicznej określony został w Komunikacie Prezesa GUS z dnia 5 listopada 2002r. w sprawie trybu wydawaniaopinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych, opublikowanym w Dzienniku Urzędowym GUS Nr 12, poz. 87.

Zgodnie z wymienionym komunikatem do wydawania opinii interpretacyjnych upoważniony został Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, znajdujący się w Urzędzie Statystycznym w Łodzi. W przypadku trudności w ustaleniu właściwegogrupowania zainteresowany podmiot, może zwrócić się na piśmie o wskazanie zaklasyfikowania m.in. wyrobu lub towaru i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych. Z uwagi na powyższe tut. organ podatkowy informuje, iż Spółka w sprawie wydania opinii statystycznej dotyczące prawidłowego sklasyfikowania wykonywanej usługi winna się zwrócić do ww. ośrodka.

Natomiast w zakresie opodatkowania podatkiem VAT ww. usług Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) – zwanej dalej ustawa- stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem m.in. ust. 2. Natomiast zgodnie z art. 18 ust. 2 dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 7%. W pozycji 122 powołanego załącznika do ustawy wymieniono usługi sklasyfikowane wg PKWiU w kategorii 74.20.7 tj. usługi naukowe i techniczne doradztwa związanego z problematyka inżynierska- wyłącznie w zakresie:
– usług geologicznych
– usług geodezyjno kartograficznych.

Z uwagi na powyższe ww. usługi winny być opodatkowane stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7%.

Ponadto ustawodawcn 2 do ustawy. Natomiast w poz. 18 załącznika nr 2 umieszczono usługi sklasyfikowane w podsekcji 75 PKWiU jako Usługi w zakresie administracji publicznej, obrony narodowej, obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, z wyłączeniem:
1) usług izb wytrzeźwień,
2) usług wykonywanych na podstawie umów cywilno-prawnych; wyłączenie nie dotyczy usług w zakresie obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.
W związku z powyższym świadczenie ww. usług jest zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Jak wspomniano na wstępie Spółka w celu prawidłowego sklasyfikowania, a co się z tym wiąże opodatkowania podatkiem VAT, winna się zwrócić do organów statystycznych.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.