– w sprawie podatku od towarów i usług od wypłacanych odszkodowań łowieckich właścicielom lub posiadaczom gruntów za wyrządzone szkody w uprawach rolnych przez zwierzynę leśną


Autor: Urząd Skarbowy w Szczytnie

Sygnatura: USVIII/443-24/03

Hasła tematyczne: rolnik ryczałtowy, szkody, odszkodowania, łowiectwo, zwrot podatku od towarów i usług

Kategoria:

W odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 24.11.2003 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Pismem z dnia 24.11.2003 r. Koło Łowieckie "Ś." zwróciło się do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem w sprawie podatku od towarów i usług od wypłacanych odszkodowań łowieckich właścicielom lub posiadaczom gruntów za wyrządzone szkody w uprawach rolnych przez zwierzynę leśną.

W piśmie jednostka przedstawia własne stanowisko w sprawie: do wartości odszkodowania nie należy doliczać 3% podatku od towarów i usług, bowiem nie dochodzi w opisanej sytuacji do transakcji sprzedaży. Zdaniem Koła Łowieckiego, podatek VAT funkcjonuje tylko w przypadku, gdy dochodzi do sprzedaży towaru lub usługi.

Ustosunkowując się do powyższego tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje.

Koła łowieckie działają m.in. w oparciu o przepisy ustawy z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie (jedn. tekst Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 372 ze zm.). Powołana ustawa w rozdziale 9 (art. 46-50) zawiera uregulowania dotyczące szkód łowieckich.

Zgodnie z art. 46 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy, dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego obowiązany jest do wynagradzania szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny.
W myśl ust. 2 tego artykułu, oględzin i szacowania szkód, o których mowa w ust. 1, a także ustalania wysokości odszkodowania dokonują przedstawiciele zarządcy lub dzierżawcy obwodu łowieckiego.

Szczegółowy sposób wyliczania wysokości odszkodowania zawierają przepisy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 15 lipca 2002 r. w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych (Dz. U. Nr 126, poz. 1081), wydanego w oparciu o delegację ustawową zawartą w art. 49 Prawa łowieckiego.

Stosownie do § 4 ust. 6 powołanego rozporządzenia, wysokość odszkodowania oblicza się, mnożąc rozmiar szkody przez cenę skupu danego artykułu rolnego, a w przypadku gdy nie jest prowadzony skup – cenę rynkową, obowiązującą w okresie szacowania i rejonie występowania szkody, pomniejszoną o nieponiesione koszty zbioru, transportu i przechowywania, z zastrzeżeniem ust. 7.

Definicję ceny zawiera art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (jedn. tekst – Dz. U. z 2001 r. Nr 97, poz. 1050 ze zm.). W myśl powołanego przepisu, cena to wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę; w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym. Zatem, przy ustalaniu wartości odszkodowania przyjmuje się cenę artykułu rolnego już zawierającą m.in. podatek od towarów i usług.

Stosownie do przepisu art. 33a ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu sprzedaży produktów rolnych podatnikowi podatku od towarów i usług, który rozlicza ten podatek (tylko towarów pochodzących z własnej działalności rolniczej zwolnionej od podatku na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 7), przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabycia niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych.
W myśl przepisu art. 33b ust. 1 ustawy, podatnik podatku od towarów i usług nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę, oznaczoną jako "Faktura VAT RR", dokumentującą zakup tych produktów.

Jak wynika z powyższych przepisów, zryczałtowany zwrot podatku w wysokości 3% jest wypłacany rolnikowi ryczałtowemu przez jednostki nabywające produkty rolne, będące zarejestrowanymi podatnikami VAT, rozliczającymi ten podatek. Jednocześnie, wypłaty odszkodowań nie mogą być udokumentowane "Fakturami VAT RR"., Koło Łowieckie "Ś." jest wprawdzie podatnikiem podatku od towarów i usług, jednakże nie nabywa produktów rolnych od rolnika ryczałtowego. Odszkodowania wypłacane przez koła łowieckie nie stanowią zapłaty za nabywane produkty rolne, a jedynie są formą rekompensaty za wyrządzone przez zwierzynę leśną szkody w uprawach rolnych.

Reasumując, rolnikowi ryczałtowemu z tytułu wyrządzonych szkód nie przysługuje zwrot zryczałtowanego podatku w wysokości 3%, jednakże kwota odszkodowania, wypłaconego przez Koło Łowieckie, zawiera kwotę podatku VAT, gdyż wyliczana jest w oparciu o cenę skupu (cenę rynkową) artykułu rolnego zawierającą podatek od towarów i usług.