Czy Spółka ma prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od zwiększeń wartości początkowej środków trwałych dokonanych w wyniku modernizacji danego środka trwałego od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu w którym ten środek lu


Autor: Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Sygnatura: PD/423-013/2004

Hasła tematyczne: amortyzacja, modernizacja

Kategoria:

W świetle art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a – 16m z uwzględnieniem art. 16 tejże ustawy. Odpisów amortyzacyjnych w myśl art. 16h ust. 1 pkt 1 wyżej cytowanej ustawy, dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości materialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Wybór metody amortyzowania poszczególnych środków trwałych dokonywany jest przez podatnika przed rozpoczęciem amortyzacji tych środków, a wybrana metoda znajduje zastosowanie przez cały okres amortyzacji (art. 16h ust. 2 ustawy). Wysokość miesięcznej raty amortyzacyjnej może jednak ulec zmianie między innymi w przypadku dokonania ulepszenia środka trwałego, gdyż zwiększeniu ulegnie wartość początkowa tego środka.

W świetle art. 16g ust. 13 ww. ustawy jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków należy powiększyć o sumę wydatków poniesionych na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3500 zł. Kwota ulepszenia podwyższa wartość początkową środka trwałego w miesiącu ulepszenia i od następnego miesiąca dokonuje się odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej uwzględ­niające wartość ulepszenia. Jeżeli środek trwały amortyzowany jest wg metody degresywnej określonej w art. 16k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to fakt jego ulepszenia nie powoduje zmiany wyboru metody amortyzacji. W przypadku tej metody wartość początkową środków trwałych koryguje się o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne na początek kolejnych lat ich używania. Od roku podatkowego w którym tak określona roczna kwota amorty­za­cji miałaby być niższa od rocznej kwoty amortyzacji obliczonej przy zastosowaniu metody liniowej, określonej w art.16i ust. 1 podatnik dokonuje dalszych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środka trwałego wg stawek z Wykazu. Suma wszystkich odpisów amortyzacyjnych nie może przekroczyć podwyższonej wartości początkowej środka trwałego.