Autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach
Sygnatura: IBPB3/423-269/07/AM
Hasła tematyczne: przychód, umorzenie udziałów, zyski
Kategoria: Podatek dochodowy od osób prawnych –> Przychody
I N T E R P R E T A C J A I N D Y W I D U A L N A
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2007 r. (data wpływu do tut. BKIP 31 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dla Spółki operacji umorzenia udziałów z czystego zysku – jest prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 31 października 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dla Spółki operacji umorzenia udziałów z czystego zysku. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też pismem z dnia 22 listopada 2007 r. wezwano o jego uzupełnienie. Wniosek został uzupełniony pismem bez znaków z dnia 29 listopada 2007 r.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka z o. o. umarza za zgodą wspólnika udziały z czystego zysku (art. 199 Ksh). Zysk za rok 2006 został podzielony 50% dywidenda, 40% kapitał rezerwowy, 10% kapitał zapasowy. W 2007 roku podjęto uchwałę o umorzeniu udziałów obniżając kapitał rezerwowy – utworzony z zysku 2006 r. (Umowa Spółki pozwala przeznaczyć kapitał rezerwowy na umorzenie udziałów nabytych przez Spółkę w celu dobrowolnego umorzenia). Zawarta pomiędzy wspólnikiem a Spółką umowa (nabycia przez Spółkę udziałów w celu ich umorzenia) określa wysokość i sposób zapłaty za umorzone udziały. Zgodnie z umową zbywający oświadcza, że jest wspólnikiem Spółki i posiada 4 udziały o wartości nominalnej 500,00 zł każdy udział. Strony ustaliły cenę zbycia udziałów w wysokości 500,00 zł za każdy udział. W tej sytuacji wynagrodzenie należne udziałowcom za umarzane udziały finansowane jest z zysku ujętego na kapitale rezerwowym. Udziałowcami Spółki są osoby fizyczne.
W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:
Jakie skutki podatkowe generuje operacja umorzenia udziałów z czystego zysku dla Spółki…
Zdaniem Wnioskodawcy, dla Spółki nabywającej udziały w celu ich umorzenia czynność ta jest obojętna podatkowo, gdyż z tego tytułu Spółka nie uzyskała przychodu.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Tryb umarzania udziałów w spółkach z ograniczona odpowiedzialnością reguluje art. 199 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Zgodnie z art. 199 § 1 tego Kodeksu udział może być umorzony jedynie po wpisie spółki do rejestru i tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi. Udział może być umorzony za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe). W myśl § 2 tegoż artykułu umorzenie udziału wymaga uchwały zgromadzenia wspólników, która powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia i wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za umorzony udział. (…)
Oceniając skutki podatkowe będące następstwem nabycia przez Spółkę własnych udziałów w celu ich umorzenia za wynagrodzeniem należy mieć na względzie przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 3 wyżej wymienionej ustawy, do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej – w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami – w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.W świetle powyższego nabycie udziałów celem ich umorzenia w Spółce nie stanowi przychodu podatkowego dla Spółki, co oznacza iż czynność ta nie rodzi skutków podatkowych dla Spółki.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.