Podatkowe skutki wykorzystania komputera wraz z oprogramowaniem w działalności na podstawie umowy użyczenia


Autor: Izba Skarbowa w Katowicach

Sygnatura: PB-III/423/01/04

Hasła tematyczne: umowa użyczenia, czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług, świadczenie nieodpłatne

Kategoria:

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, iż Kółko Rolnicze zamierza zastosować komputerową formę prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie nieodpłatnej umowy użyczenia zawartej między Kółkiem a zatrudnioną księgową, która jest w posiadaniu komputera oraz licencji użytkownika programu księgowego. Zapytanie brzmi: czy możliwe jest wykorzystanie takiej formy umowy i jakie warunki należy spełnić, by ewentualnie wykorzystać komputerową formę prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychodami są w szczególności: wartości otrzymanych nieodpłatnych świadczeń oraz przychodów w naturze.

A zatem, po stronie otrzymującego nieodpłatne świadczenia; w tym przypadku Kółka Rolniczego, powstanie przychód do opodatkowania tytułem korzystania przez zatrudnioną pracownicę z komputera stanowiącego jej własność oraz licencji na program księgowy, której jest użytkownikiem, w celu prowadzenia ksiąg rachunkowych pracodawcy.

Wartość nieodpłatnych świadczeń ustala się zgodnie z art. 12 ust. 6 pkt 4 cytowanej ustawy – na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Prowadzenie ksiąg rachunkowych przy użyciu komputera powinno uwzględniać wszystkie zasady ujęte w tym zakresie przez przepisy ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 1997 r. Nr 121, poz. 591, ze zm.)

Ponadto umowa nieodpłatnego użyczenia licencji użytkowania programu księgowego może być realizowana pod warunkiem, iż przedmiotowa umowa licencyjna daje uprawnienia do rozporządzania programem komputerowym w sposób przedstawiony w piśmie Kółka Rolniczego, w przeciwnym razie może stanowić naruszenie praw autorskich.

W swietle ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od twarow i uslug oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) zawarcie umowy użyczenia nie rodzi skutków podatkowych w podatku od towarów i usług.