uzupełni


Autor: Urząd Skarbowy w Tarnobrzegu

Sygnatura: U.S.V-443/38/2003

Hasła tematyczne: środek trwały, czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, budowa budynków, nakłady

Kategoria:

W odpowiedzi na pismo z dnia 12.12.2003 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uprzejmie informuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że na wydzierżawionym przez pana gruncie, którego wieczystym użytkownikiem jest spółdzielnia mieszkaniowa buduje pan pawilon handlowy. Całość inwestycji finansowana jest z pana środków a budowany obiekt stanowi własność spółdzielni. Z treści umowy zawartej między panem a spółdzielnią mieszkaniową wynika, że ponoszone przez pana koszty budowy przyjmuje się jako ekwiwalent wkładu budowlanego. Po zrealizowaniu zaś inwestycji i pokryciu przez pana pełnych kosztów zadania inwestycyjnego oraz innych zobowiązań spółdzielni związanych z budową spółdzielnia ustanowi na pana rzecz odrębną własność obiektu lub dokona sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu.

W związku z powyższym prezentuje pan stanowisko, iż przysługuje mu prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących ponoszone koszty budowy pawilonu handlowego.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza się, co następuje:

Stosownie do postanowień art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług zwianych ze sprzedażą opodatkowaną.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że pawilon handlowy po wybudowaniu będzie przedmiotem transakcji, o której mowa w art. 2 ust. 3 pkt 5a cyt. ustawy, tj. świadczenie usług w zamian za czynność niepodlegającą opodatkowaniu (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego). Czynność ta jako wymieniona w art. 2 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z uwagi na to, że świadczone przez pana usługi służą przyszłym czynnościom opodatkowanym – ustawodawca nie ogranicza prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupów związanych z bieżącą sprzedażą opodatkowaną – przysługuje panu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących ponoszone koszty budowy pawilonu handlowego. Błędne jest natomiast prezentowane przez pana stanowisko odnośnie zastosowania przepisu art. 21 ust. 3 cyt. ustawy, który to przepis uprawnia podatnika do zwrotu bezpośredniego nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w przypadku dokonywania sprzedaży opodatkowanej wyłączne stawką 22 % do wysokości kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, które na podstawie odrębnych przepisów zaliczane są przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Budowany przez pana pawilon handlowy nie stanowi pana własności, a tym samym ponoszone przez pana nakłady nie mogą być zaliczone przez pana do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.