Autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
Sygnatura: IPPB1/415-369/07-2/AJ
Hasła tematyczne: odpłatne zbycie, papier wartościowy, udział, zryczałtowany podatek dochodowy
Kategoria: Podatek dochodowy od osób fizycznych –> Podstawa obliczenia i wysokość podatku –> Dochody opodatkowane ryczałtem
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 08.11.2007 r. (data wpływu 12.11.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12.11.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W 1992 r. na gruzach likwidowanej instytucji pożytku publicznego, Wnioskodawca był współzałożycielem spółki pracowniczej z ograniczona odpowiedzialnością, która wzięła w leasing majątek likwidowanej instytucji. Objęcie udziałów w spółce wiązało się z wniesieniem wpłat na fundusz założycielski w wysokości zależnej od zadeklarowanej, przez poszczególnych wspólników, ilości objęcia udziałów.
W pierwszych 5 latach spółka prosperowała dobrze, co pozwoliło na spłatę leasingu i przejęcie majątku na własność. W roku 2003 zgodnie z wymogami nowelizacji Prawa handlowego wspólnicy dokonali wpłat zwiększając kapitał spółki. Ponieważ zaczęły się kłopoty z utrzymaniem spółki, Walne Zgromadzenie Wspólników podjęło decyzję o jej sprzedaży. W 2007 r. znaleźli się inwestorzy i każdy ze wspólników odsprzedał im swoje udziały.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy uzyskany w tym przypadku dochód podlega opodatkowaniu, a jeżeli tak, to czy na zasadach ogólnych, czy też jako „podatek B” …
Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na to, że papiery wartościowe jakimi są udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością zostały nabyte przed wejściem w życie „podatku „B” dochód uzyskany z ich sprzedaży nie podlega opodatkowaniu.
Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.
Natomiast zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 6 lit a) wyżej wymienionej ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.
W myśl art. 30b ust. 1 wyżej wspomnianej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.
Stosownie do treści art. 30b ust. 2 pkt 4 tej ustawy dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38, osiągnięta w roku podatkowym. Przy czym zgodnie z treścią art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy za koszt uzyskania przychodu, w odniesieniu do przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego, należy uznać wydatki poniesione na objęcie lub nabycie udziałów w spółce mającej osobowość prawną (w tym przypadku spółce z ograniczoną odpowiedzialnością). Kosztem nabycia udziałów są również inne wydatki poniesione przez podatnika na nabycie (objęcie) udziałów (w tym związane z podwyższeniem kapitału zakładowego), takie jak opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych, itp.
Przepis art. 30b ust. 5 w/w ustawy stanowi, iż dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 (na zasadach ogólnych wg skali podatkowej) oraz w art. 30c (tzw. podatek liniowy z działalności gospodarczej).
Jednocześnie zgodnie z treścią art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych ustaw (Dz. U. z 2003 r. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do opodatkowania dochodów (strat) uzyskanych po dniu 31 grudnia 2003 r., z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1.01.2004 r., pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed dniem 01 stycznia 2004 r.
Przepis art. 52 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 stycznia 2004 r., stanowi, iż zwalnia się od podatku dochodowego w okresie od dnia 01 stycznia 2001 r. do dnia 31 grudnia 2003 r., dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. z 1997 r. Nr 118, poz. 754 z późn. zm.).
Zgodnie art. 3 ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi:
- Papierami wartościowymi w rozumieniu ustawy są akcje i obligacje, jak również inne papiery wartościowe wyemitowane na podstawie właściwych przepisów.
- Papierami wartościowymi w rozumieniu ustawy są również zbywalne prawa majątkowe wynikające z papierów wartościowych, o których mowa w ust. 1.
- Papierami wartościowymi są również inne, niż wymienione w ust. 2, prawa majątkowe, których cena zależy bezpośrednio lub pośrednio od ceny papierów wartościowych wymienionych w ust. 1 i 2 (prawa pochodne).
Ponieważ w powyższym katalogu ustawodawca nie wymienił udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością należy uznać, iż nie są one papierami wartościowymi.
Natomiast zasady sprzedaży udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością regulują przepisy art. 180 – 188 ustawy z dnia 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.).
W konsekwencji ww. przepis art. 52 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2004 r. nie może mieć w opisanym stanie faktycznym zastosowania.
Reasumując, w świetle przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego oraz powołanych przepisów prawa należy uznać, iż dochód ze sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlega opodatkowaniu 19 % podatkiem dochodowym od przychodu uzyskanego z przedmiotowej sprzedaży pomniejszonego o wydatki poniesione na objęcie lub nabycie udziałów w tej spółce (na wyżej opisanych zasadach).
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.