Autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy
Sygnatura: ITPB1/415-458/07/PSZ
Hasła tematyczne: koszty uzyskania przychodów, roboty w toku, spis z natury
Kategoria: Podatek dochodowy od osób fizycznych –> Szczególne zasady ustalania dochodu –> Wykaz zasad
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2007 r. (data wpływu 02 listopada 2007 r.) uzupełnione pismem z dnia 14 stycznia 2008 r. (data wpływu 25 stycznia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na budowę budynku wielorodzinnego z mieszkaniami na sprzedaż lub wynajem – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 02 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na budowę budynku wielorodzinnego z mieszkaniami na sprzedaż lub wynajem. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 14 stycznia 2008 r. (data wpływu 25 stycznia 2007 r.).
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą, w ramach której buduje Pan budynek wielorodzinny z mieszkaniami na sprzedaż lub wynajem. Na koniec roku 2006 poniesione wydatki z jego budową zostały wykazane w zeznaniu podatkowym jako „stan magazynowy”, z jednoczesnym pomniejszeniem kosztów. W roku 2007 zawarł Pan umowy sprzedaży poszczególnych mieszkań i jednocześnie otrzymał Pan wpłaty zaliczkowe. Umowy sprzedaży poszczególnych mieszkań są umowami nie przenoszącymi własności lokalu na kupującego. Wysokość wpłaty zależna jest od szacunkowego zaawansowania stanu budowy. Dokonane wpłaty zarachowane one zostały do przychodów. Zaznacza Pan, iż prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy na koniec roku 2007, w zeznaniu podatkowym wpłaty zaliczkowe na mieszkania, które nie są jeszcze oddane do użytkowania spowodują zaliczenie w koszty wytworzenia materiałów bezpośrednich zużytych do produkcji nie zakończonej…
Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na to, iż zaliczki zostały zaewidencjonowane jako przychód, to wydatki w celu osiągnięcia tego przychodu powinny być uwzględnione, zgodnie z ewidencją w kosztach uzyskania tych przychodów.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.
Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
W myśl art. 14 ust. 1c pkt 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób za datę powstania przychodu uznaje się dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca w którym wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe. Nie zalicza się natomiast do przychodu, zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 cytowanej wyżej ustawy, pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także pożyczek i kredytów oraz zwróconych pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek.
Powyższe oznacza, że nie każde otrzymane pieniądze są przychodami w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozstrzygające znaczenie będzie miało czy otrzymane pieniądze stanowią zapłatę za wykonane świadczenie, otrzymany towar, czy są jedynie przedpłatą, zaliczką na poczet przyszłych świadczeń, sprzedaży towaru.
Z przedłożonego przez Pana wniosku wynika, że w roku 2007 zawarł Pan umowy sprzedaży poszczególnych mieszkań i jednocześnie otrzymał Pan wpłaty zaliczkowe. Zaznaczył Pan, iż umowy sprzedaży poszczególnych mieszkań są umowami nie przenoszącymi własności lokalu na kupującego.
Umowa sprzedaży została zdefiniowana w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.) w art. 535 jako umowa dwustronnie zobowiązująca. Obowiązkiem sprzedającego jest przeniesienie na kupującego własności rzeczy i wydanie mu rzeczy. Kupujący zobowiązuje się natomiast odebrać rzecz i zapłacić sprzedającemu cenę. Szczegółowe przepisy Kodeksu cywilnego (art. 155-158) określają moment, w którym następuje skuteczne w świetle prawa cywilnego przeniesienie własności. Powołane przepisy Kodeksu cywilnego pozwalają na wyprowadzenie wniosku, wedle którego zgodnie z normami prawa cywilnego wpłata zaliczki na poczet ceny towaru, która według umowy stron ma być wypłacona w momencie wydania rzeczy, nie powoduje jeszcze przeniesienia własności na kupującego, a tym samym nie stanowi realizacji sprzedaży.
Za moment zbycia uznaje się natomiast dzień przeniesienia własności lub innych praw majątkowych w zamian za korzyść majątkową, co następuje z chwilą zawarcia aktu notarialnego. Nie ulega zatem wątpliwości, że umowa sprzedaży przenosi własność na nabywcę, a transakcję uznaje się za zrealizowaną z datą podpisania umowy notarialnej, na mocy której dochodzi do przeniesienia prawa własności.
Z kolei, stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Z powyższego przepisu wynika, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 powołanej ustawy. Jednakże, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego związek z prowadzoną działalnością oraz to, że poniesienie tego wydatku miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, ewentualnie na zachowanie lub zabezpieczenie źródła tego przychodu.
Z przedłożonego przez Pana wniosku wynika, iż w ramach prowadzonej działalności buduje Pan budynek wielorodzinny z mieszkaniami na sprzedaż lub wynajem i wydatki ponoszone w związku z tym zamierza Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Wątpliwości Pana budzi jednak to, czy dotychczasowe wydatki poniesione na ww. budowę stanowią koszty uzyskania w momencie dokonania zapłaty.
Na wstępie należy zauważyć, iż zgodnie z art. 24a ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o.
Odnośnie podatkowej księgi przychodów i rozchodów odrębne przepisy, o których mowa w cytowanym wyżej artykule, to rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.).
Z definicji zawartej w § 3 pkt 1 lit. e ww. rozporządzenia wynika, że produkcją niezakończoną jest produkcja w toku oraz półwyroby (półfabrykaty), to jest niegotowe jeszcze produkty własnej produkcji, a także wykonywane roboty, usługi przed ich ukończeniem.
Sposób wyceny produkcji niezakończonej określa § 29 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zgodnie z tym przepisem, przy działalności usługowej i budowlanej produkcję niezakończoną wycenia się według kosztów wytworzenia, z tym że nie może to być wartość niższa od kosztów materiałów bezpośrednich zużytych do produkcji niezakończonej.
Zatem, w przypadku niezakończenia budowy, nakłady poniesione na budowę budynku wielorodzinnego z mieszkaniami na sprzedaż lub wynajem na koniec roku podatkowego należy ująć w spisie z natury zgodnie z wyżej cyt. przepisami.
Stwierdzić również należy, że skoro otrzymane przez Pana zaliczki nie stanowią przychodu w momencie ich otrzymania, ponieważ nie są zapłatą za sprzedany towar (mieszkanie), a jedynie zaliczką na poczet przyszłej sprzedaży towaru. Otrzymane zaliczki na poczet przyszłej sprzedaży towaru nie wywierają więc skutków w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych po stronie kosztów uzyskania przychodów.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87 – 100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.