bezpłatny odbiór stłuczki szklanej związany jest z prowadzeniem działalności gospodarczej, a zatem czynność ta nie podlega opodatkowaniu VAT


Autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Sygnatura: IBPP2/443-258/07/EJ

Hasła tematyczne: czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług, czynności niepodlegające opodatkowaniu, odpady (śmieci), przekazanie na cele działalności gospodarczej, przetwarzanie odpadów (śmieci) – recykling, świadczenie nieodpłatne

Kategoria: Podatek od towarów i usług –> Zakres opodatkowania –> Dostawa towarów i świadczenie usług –> Świadczenie usług

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki D., przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2007r. (data wpływu 2 listopada 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nieodpłatnego pozyskania odpadów ze szkła – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nieodpłatnego pozyskania odpadów ze szkła.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca zajmuje się recyklingiem odpadów szklanych, jego działalność polega na skupowaniu stłuczki szklanej, która może zostać poddana procesowi recyklingu. PKD pod którym działa Spółka to 37.20. Spółka nie odbiera odpadów szklanych, z których nie da się odzyskać produktów podlegających sprzedaży. Pozyskany odpad szklany jest poddawany procesowi recyklingu, a następnie sprzedawany kolejnym odbiorcom, np. hutom szkła. Sprzedaż szkła potwierdzona jest fakturą sprzedaży ze stawką 22%.
Spółka działa w oparciu o ustawę o odpadach z dnia 27 kwietnia 2001r. (Dz. U. Nr 62, poz. 628 ze zm.) i na jej podstawie posiada stosowne zezwolenia. Spółka potwierdza odbiór odpadów ze szkła na kartach przekazania odpadów. Koszty transportu są ponoszone przez jednostkę; odbywa się on przy pomocy własnych środków transportu (jednostka posiada stosowne zezwolenie na transport odpadów) lub poprzez podwykonawców.
Dostawcami Spółki są osoby prawne, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i osoby fizyczne nieprowadzące działalności. W czasie pozyskiwania odpadów ze szkła mogą wystąpić trzy sytuacje:

  • Spółka płaci podmiotom za przekazywane jej szkło (jest to szkło o największej wartości i przynosi największe przychody spółce), co potwierdzone jest fakturą zakupu otrzymaną od dostawcy;
  • Spółka pozyskuje odpady nieodpłatnie, ponosząc sama koszt załadunku, transportu i rozładunku, magazynowania, segregacji itp.;
  • podmioty same płacą Spółce za odebrane od nich odpadów ze szkła, co jest potwierdzone fakturą sprzedaży ze stawką 22%.Pozyskane szkło zgodnie z art. 5 ustawy o odpadach Spółka poddaje procesowi odzysku zgodnie z zasadami ochrony środowiska. Odpady ze szkła są odzyskiwane w różnym stopniu, wszystko zależy od rodzaju nabytego odpadu ze szkła oraz od stopnia jego zanieczyszczenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zgodnie z opisanym stanem faktycznym pozyskane nieodpłatnie odpady ze szkła, na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług w myśl art. 8 ust. 2 traktowane jest jako odpłatne świadczenie usług…

Zdaniem Wnioskodawcy świadczone usługi odbioru odpadów nie mają charakteru odpłatności, gdyż są one związane z działalnością przedsiębiorstwa oraz nie przysługiwało Spółce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy ich nabyciu. Nieodpłatne usługi zbiórki odpadów szklanych mają bezpośredni związek z prowadzoną przez Spółkę działalnością w zakresie utylizacji i unieszkodliwiania odpadów i jako takie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Według Wnioskodawcy przez usługi niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy uznać te usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności. Stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy nieodpłatne świadczenie usług na cele działalności gospodarczej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.Wnioskodawca podkreśla, iż wszystkie pozyskane odpady są poddane procesowi recyklingu, w związku z tym przy sprzedaży odzyskanego szkła Spółka zaliczy je do przychodów w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz odprowadzi od nich należny podatek VAT w myśl ustawy o podatku od towarów i usług.Reasumując, nie jest konieczne ustalanie wartości pozyskanych nieodpłatnie odpadów, a jedynie należy sporządzić dowodem wewnętrznym informację o ilości pozyskanego w taki sposób szkła. Zdaniem Spółki nie mamy do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem usług. Czynność nieodpłatnego odbioru odpadów jako związana z działalnością przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.Natomiast w myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

    Zatem, aby nieodpłatne świadczenie uznać jako podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT muszą łącznie być spełnione dwa warunki:

  • nieodpłatne świadczenie nie jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem,
  • podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami.

Za usługi niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy uznać wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej. Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT jest podstawą do traktowania nieodpłatnej usługi jako niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, że Wnioskodawca nieodpłatnie pozyskuje odpady szklane, ponosząc przy tym koszty załadunku, transportu, rozładunku, magazynowania, segregacji, itp., w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa. Ma to zatem związek z prowadzoną działalnością tj. recyklingiem odpadów szklanych.

Reasumując, ponieważ nie zostały spełnione przesłanki określone w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT (nieodpłatne przekazanie usług tj. bezpłatny odbiór stłuczki szklanej, związane jest z prowadzoną działalnością gospodarczą), czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy w tej kwestii należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.